blaszfémia
Van-e jogunk szidni az Istent?
Van-e jogunk szidni az Istent?

Franciaországban egykoron az antikatolikus, most pedig a Mohamedet kifigurázó karikatúrák miatt merült fel az istenkáromlás (blaszfémia) kérdése. Ez azonban ott 1881 óta már nincs tiltva. A francia modell azonban egyedülálló, számos európai országban ez ma is valamilyen formában büntetőjogi tényállás – még ha nem is mindig alkalmazzák. Mi vezetett a blaszfémia engedélyezéséhez? És mi a helyzet a németeknél vagy az olaszoknál?

„Az iszlám egy szar!” – újra fellángolt az iszlámvita a franciáknál
„Az iszlám egy szar!” – újra fellángolt az iszlámvita a franciáknál

Egy tizenhatéves diáklány Instagram-bejegyzéséből robbant ki az újabb franciaországi vita. Az iszlámot szar vallásnak nevező Mila mellett azonnal kiállt a Charlie Hebdo szatirikus hetilap.

Lénárd Anna
Európában a keresztények és a muszlimok is kisebbségben vannak

Pedofíliavád ide vagy oda, egy katolikus és egy muszlim közti hitközösség legmélyebb szintjét épp egy gyereklány története teremti meg, aki rejtélyes módon apa nélkül esett teherbe. Válasz Ungváry Krisztiánnak.

Ungváry Krisztián
Miért ne lehetne Mohamedet lepedofilozni?

Eléggé visszás, hogy Franciaországban a Charlie Hebdo gátlástalanul becsmérelhet vallási jelképeket, Ausztriában meg szankciókkal jár a nem öncélú iszlámkritika. Válasz Techet Péternek.

Techet Péter
Miért védi Mohamedet az Emberi Jogok Európai Bírósága?

Mert jogilag nem tehet mást, hiszen korábban ugyanígy megvédte a kereszténységet is a szólásszabadságtól. Érdekes, hogy akik akkor tapsikoltak, most saria-bíróságot és behódolást emlegetnek.