Az államnak ahelyett, hogy a nyugdíjasok szavazatait próbálná megvásárolni a nyugdíjprémiummal, az erre szánt 200 milliárd forintot inkább a járványt leginkább megszenvedő egyetemistákra kellene költenie – mondja az exjobbikos Bencsik alapította Polgári Válasz, ami országos aláírásgyűjtést indít ennek érdekében. Bencsik szerint nem populizmus, hogy az időseknek beígért pénzt a fiataloknak adnák, sőt, ez annak a politikai tabunak a megdöntése, hogy nem beszélünk arról, hogy mindenki a nyugdíjasok szavazatát akarja megvenni a demagóg, egymásra licitáló ígéreteivel.
A koronavírus-válság alatt jellemzően lefelé tendáltak a bérleti díjak, most azonban a szállást kereső diákok újra megjelentek a piacon, gyorsuló ütemben felfelé tolva az árakat.
Az egész világon csak Romániában laknak nagyobb arányban saját ingatlanban, mint nálunk. A magyar otthontulajdonlási ráta közel másfélszerese a britnek és majdnem kétszerese a németnek. Aki tud, inkább lakáshitelt fizet, mint lakbért, albérletet egyébként is csak pár tucat nagyobb településen találunk. Mindezek megértéséhez egészen a rendszerváltásig kell visszamenni, de a koronavírus és az állami támogatások is felkavarták az állóvizet az ingatlanpiacon.
V. Naszályi Márta, az I. kerületi párbeszédes polgármester azt ígéri, az lesz, amit a címben írtunk. A budai várban kísérleti jelleggel elindul a tulajoktól bérlő és viszontbérbe olcsóbban rászorulóknak lakást kiadó ügynökség, a koncepciót egy civil szervezettel dolgozták ki. Mutatjuk, mire számíthat, aki velük köt üzletet.
Kiszámíthatóságot teremtett a kormány lakásprogramja, így legfeljebb kicsit elhalaszthatják az ingatlanvásárlást az emberek, de ennél nagyobb hatása nem lesz a piacra a harmadik hullám.
A beszakadó albérleti árak egy ideig még csökkenhetnek, de nem jelentősen. Az ingatlan.com elemzéséből az is kiderül, hogy azért nem mindenhol csökkentek a bérleti díjak, és ahol csökkentek, ott sem egyenletesen.
Mi az a lakhatási szegénység, és hogyan lehet segíteni azokon, akik ebben élnek? Mennyire dolgozta meg a járvány a magyar ingatlanpiacot? Kik jártak jól a CSOK-kal igazán? Szegfalvi Zsoltot, a Habitat for Humanity Magyarország ügyvezető igazgatóját kérdeztük. Interjú.
Bécsben a lakások csaknem egyharmada önkormányzati tulajdonban van, és a város a magáncégek bérházépítési programjait is támogatja, hogy kordában tartsa az albérletárakat. Megnéztük, mi maradt a vörös Bécs szelleméből az osztrák főváros egyik régi munkáslakótelepén és a város szélén felépült új okosnegyedben. Negédes otthon, negyedik rész.
Mennyit kell fizetni ma egy albérletért? Az átlagos magyar keresetek mekkora hányadát emészti fel egy albérlet Budapesten, Szegeden és Miskolcon? Mire jó a közjegyző által hitelesített szerződéskötés? Mi az albérlők ördögi köre, és hogyan lehet beleesni? Ezekről beszélgetett az Azonnali Balogh Lászlóval, az ingatlan.com szakértőjével.