A SPOLU kormánykoalíció kampányeseményén beszédet tartó Petr Fiala cseh miniszterelnök majdnem minden mondatát megtapsolta az összegyűlt lakosság. Csehország önkormányzati és szenátusi választásokra is készül az energiafüggetlenség elérése mellett.
Szeptember 23-án és 24-én tartják a szenátusi és önkormányzati választást Csehországban. A 2021-ben megalakult (akkor még ellenzéki) kormánykoalíció, a SPOLU 18 jelöltet küld a szenátusba, és számos városban és községben közös jelölteket állított a helyi képviseletben.
Fotó: Papp Zsanett Gréta, AzonnaliA SPOLU kampányeseményének szlogenje Fiala mondata lett, aki úgy fogalmazott beszédében, hogy a szavazóknak két választása lehet idén szeptember 23-24-én: vagy a demokráciára szavaznak, azaz a jelenlegi kormánykoalíció jelöltjeire húzzák be az x-et, vagy a populista, extrémista ellenzékre. Ettől függ Csehország jövőre.
Fotó: Papp Zsanett Gréta, AzonnaliA cseh embereket sörrel persze nem lehet megvenni, főleg, ha fizetni kell érte. Az mindenesetre igaz, hogy összekovácsolja az épp szentimentálissá váló embereket, akik ezután már könnyebben elhiszik, hogy a jelenlegi cseh koalíciós kormány víziója (a nehéz időkben is kitartunk gondolat) lehetséges alternatíva az orosz gáztól való függés, a tél közeledése és Fiala cseh energiaszuverenitás egyvelegében.
Fotó: Papp Zsanett Gréta, AzonnaliMindettől az operatív résztől eltekintve a kampányrendezvény nemcsak Fiala szerint indult kiváló hangulatban és jelentget reményt a szeptemberi választások előtt, hanem a tömeg is ezt mutatta. A fiataloktól kezdve egészen az idősebb generáció tagjaiig, a gyermekesektől a nagyobb cégek vezetőig, minden társadalmi rétegből megjelentek potenciális szavazók, ami jó jelnek tűnik, a prágai polgármester-jelölt esetében ugyanis el kell az a remény.
Fotó: Papp Zsanett Gréta, AzonnaliBohuslav Svoboda, a SPOLU koalíció polgármesterjelöltje, az ODS képviselője indul prága főpolgármesteri címének elnyeréséért. A jelölt azt szeretné, ha a következő választási időszakban jelentős előrelépés történne a prágai körgyűrű építésében. A legnagyobb probléma ugyanis az autókkal és az ebből származó mindenféle negatív externáliákkal van. Svoboda a lakhatási és parkolási problémát látja a legsúlyosabbnak Prágában; szerinte a legtöbb fővárosi ember szenved valamelyikről a kettő közül. Bár félti a belvárosi műemlékeket és az embereket is, alternatíva nélkül nem büntetné az autósokat. A dilemmát úgy oldaná meg, hogy belvárosi belépődíjat szabna ki a főváros első és második kerületében, ami az Óváros egy részét is magába foglalja.
Fotó: Papp Zsanett Gréta, AzonnaliAz alapvetően nagy támogatottsággal rendelkező Svoboda azonban nem teljesen tiszta figura. A nőgyógyásznak már van tapasztalata a polgármesteri tisztséget illetően, 2010-től 2013-ig ugyanis ő töltötte be a posztot, Svoboda azonban mégis a korrupciós botrányairól lett híres. Már lassan 10 évvel korábbra visszanyúló botrányáról 2022 márciusában is úgy nyilatkozott, hogy ő ártatlan, és nem fut el a felelősségvállalás elől, de nincs is mit felhozni ellene, habár teljesen nyilvánvaló, hogy túllépte hatáskörét. 2013-ban eltávolították tisztségéből, ezt azonban mai napig személyes sérelemként éli meg. Most mégis újraindul az önkormányzati választásokon és bízik a SPOLU erejében. Meg valószínűleg abban is, hogy a korrupciós botrányban való érintettsége a vizet sem zavarja majd, sőt mi több, elvárt ebben a régióban. Az mondjuk kérdéses, hogy mennyire akarja az ODS megtartani Prágát, ha egy Stanos korrupciós botrány közepén egy szintén korrupcióval vádolt főpolgármestert akarnak a pozícióra alkalmasnak jelölni. A Doziméter-ügy a kormánykoalíciót érintő, első nagyobb korrupciós botrány Csehországban. Petr Fiala kormányának oktatási minisztere lemondott, a rendőrségi razzia során tizenhárom, az egyik cseh kormánypárthoz és a prágai fővárosi önkormányzathoz köthető politikust és vállalkozót vettek őrizetbe, akik milliárdokat mostak ki a fővárosból. Az ügyben nemcsak a Stan érintett nyakig, bizonyos Top09es politikusok is benne vannak, ahogy az Ano-ból is említhetők nevek.
Fotó: Papp Zsanett Gréta, AzonnaliFiala úgy véli, hogy a koalíció és abban az ő pártja, az ODS is megerősíti pozícióját a közelgő választásokon. Fiala beszédében úgy fogalmazott, hogy a szavazók vagy rájuk és a demokráciára szavaznak, vagy a populizmus és extrémizmus mellett teszik le a voksukat. A korábbi cseh miniszterelnök, Andrej Babis kapcsán csak annyit ejtett el indirekten, hogy Csehországnak még ebben a nehéz és embertpróbáló időben sincs konstruktív ellenzéke, az ő céljuk, hogy uralják Csehországot, szó szerint bármi áron.
Fotó: Papp Zsanett Gréta, AzonnaliFiala megjegyezte, hogy a szeptemberi önkormányzati és szenátusi választásokon kikerülő politikusokra egészen különleges felelősség hárul: együtt kell dolgozniuk a válság megoldásán, amellyel Csehország és Európa küzd! A cseh miniszternök elmondta, hogy Csehország elsőszámú feladata az energiafüggetlenség, amivel viszont az ország sokkal erősebb lesz, mint a koronavírus előtt valaha. Fialát és vízióját hatalmas taps követte.
Fotó: Papp Zsanett Gréta, AzonnaliA TOP 09 elnöke, Markéta Pekarová Adamová fontosnak tartja a többség megtartását a szenátusban, azonban szerinte minden egyes településeken más és más a választási kampány témája, és a helyi politikusokon múlik, hogy megszólítják-e a választókat. Szerinte tehát lehetetlen egyetlen egységes kampánytémáról beszélni, mégis megemlített néhány olyat, ami minden települést érint: a felelős gazdálkodás, a klímaváltozás mellett az életminőség javítása, valamint az önkormányzat által nyújtott szolgáltatások kérdésköre.
Fotó: Papp Zsanett Gréta, AzonnaliDnes na pražské Kampě jsme rozjeli další kampaň SPOLU. Díky největšímu počtu komunálních politiků dokáže naše koalice lidem pomoci nejen zvládnout požár či tornádo, ale například i zateplit dům a zajistit dostatek energie na zimu. Dokážeme domácnostem prakticky pomoci. pic.twitter.com/lkkUntvbSj
— Marian Jurečka (@MJureka) August 29, 2022
Nyitókép: A SPOLU cseh párt és koalíciós partner kampányrendezvénye 2022 augusztus 29-én, Prágában / Papp Zsanett Gréta, Azonnali
Nem linkgyűjtemény. Olvasmány. A Reggeli fekete hétfőn, szerdán és pénteken jön, még reggel hét előtt – tíz baristából kilenc ezt ajánlja a kávéhoz!
Feliratkozásoddal elfogadod az adatkezelési szabályzatot.