Komoly lelkiismereti válságba került a baloldali-liberális zöld kormány. Az Oroszország elleni szankciók miatt Dél-Amerikából kell szenet vásárolniuk, amelyet viszont kifejezetten környezetpusztító módon termelnek ki.
Kathrin Henneberger zöld párti parlamenti képviselő a napokban Kolumbiába utazott, hogy ellenőrizze a világ egyik legnagyobb külszíni kőszénbányájának, az El Cerrejon-nak a működését – írja a France24. A politikus vizsgálódása lesújtó eredménnyel zárult: „A bánya komoly károkat okoz a légszennyezettség és az ivóvízellátás terén is” – állapította meg keserűen.
Ezzel viszont pontosan azoknak ment neki, akiktől Berlin az energiaválság enyhítését várja.
Olaf Scholz kancellár még áprilisban kezdett tárgyalni a kolumbiai kormánnyal az orosz energiahordozók pótlásáról. A dél-amerikai ország tavaly a németek negyedik legnagyobb szénszállítója volt, ám a szankciók miatt az innen származó import mennyisége dinamikusan növekszik.
Ez viszont a környezettudatosságára oly büszke német társadalomban komoly vitát gerjesztett. A Die Welt már májusban „Németország mocskos kolumbiai szene” címmel közölt riportot, amelyből kiderül: az export nagy részét biztosító bánya működése nem csak zöld, de emberjogi szempontból is komoly aggályokat vet fel.
Az El Cerrejon-t a helyiek csak „A Szörnyeteg”-nek hívják. A svájci Glencore cég által üzemeltetett bányából tavaly mintegy 23,4 millió tonna kőszenet hoztak a felszínre. A kitermelés hatalmas mennyiségű, napi 23 millió liter vizet igényelt, amelyet a félsivatagos régióban egy folyó elterelésével nyernek ki.
Ez az eljárás lényegében halálra ítéli a térségben élő wayuu benszülötteket, akik évek óta küzdenek „A Szörnyeteg” ellen. A vízhiány és a vízszennyezés, valamint a termőföldek bányászati területté alalítása miatt az elmúlt években mintegy
5000 gyermek halt éhen és szomjan a bánya körüli régióban.
A környéken drámai mértékben megemelkedett a finomszemcsés légszennyezés is.
Május elején160 szervezet szólította fel a német kormányt arra, hogy ne vásároljon több szenet Kolumbiából, ám a tárgyalások továbbra is zajlanak. A környezet-, és jogvédők abban bíznak, hogy a német törvények szerint az importált ásványkincsek esetében az átvevő cégeknek kötelessége ellenőrizni a kitermelés körülményeit.
Sokan az ország első, júliusban megválasztott baloldali elnökétől várják, hogy bezárassa „A Szörnyeteget”. Ám a France24 szerint erre kevés az esély, hiszen elődeihez hasonlóan Gustavo Petro sem mondhat le egyik napról a másikra a szénexport bevételeiről, pláne, ha végre szeretné hajtani ambiciózus szociális programját.
NYITÓKÉP: Az El Cerrejon külszíni szénbánya
FOTÓ: Santiago La Rotta/Flickr
Nem linkgyűjtemény. Olvasmány. A Reggeli fekete hétfőn, szerdán és pénteken jön, még reggel hét előtt – tíz baristából kilenc ezt ajánlja a kávéhoz!
Feliratkozásoddal elfogadod az adatkezelési szabályzatot.