Ha nem nő meg az AstraZeneca vakcina elfogadottsága, kérdéses, hogy Németországban tartható lesz-e az oltási kampány menetrendje.
Az 1703-ban alapított Wiener Zeitungban kötelező jelleggel állami és gazdasági hirdetmények is megjelennek. Ennek vetnének véget.
Akik tavaly lettek nagykorúak és a járvány miatt lemaradtak erről, azok idén csaphatnak le ezekre.
Perón úgy foglalta össze karrierjét, hogy első elnökségét az apáknak, a másodikat az anyáknak, a harmadikat pedig a gyermekeiknek köszönheti.
Korábban egyszer már elkezdték a tanügyi alkalmazottak beoltását, de mivel kevés oltóanyag érkezett, ezért le kellett állítani a projektet. Most nagyon belehúznának.
A parlament nemzetbiztonsági bizottságát elnöklő jobbikos Stummer János azt állítja: titkos alagutat építtetne magának Orbán Viktor a Puskás-stadionba. A kormányzat szerint ez nem teljesen van így.
Václav Klaus az egyik legismertebb kritikusa a koronavírus elleni intézkedéseknek.
Arról még senki sem beszélt, hogy ezeket pontosan mire is lehetne felhasználni, azt viszont tudjuk, hogy jönnek. Dönts te!
Mi is, képzelheted. Gyere az Azonnali olvasói Facebook-csoportjába kibeszélni mindent!
A Helyzet-interjúban vendégünk Miklósy Krisztián synthwave zenész, akivel kitárgyaltuk, hogyan válik valósággá lassan a nyolcvanas évek sci-fijeinek retrofuturizmusa. Podcast!
Hogyan hat a klímaváltozásra a CSOK Vági Márton szerint? Csalár Bence divatblogger pedig a magyarok ízléséről, a divattal való kapcsolatukról és a magyar vidék divatjáról mesélt. Podcast!
Szálinger Balázs költővel beszéltünk, aki elmondja, miért vonult ki a városból és a Facebookról, és mi köze a költészethez a verses reklámoknak és Krúbinak.
Van-e a magyar politikában még élet Facebook nélkül? Ezt a kérdést vitatjuk meg az elején! A második fele: meglepetés!
Megújult a Helyzet, az Azonnali podcastja! Prieger Zsolt, az Anima Sound System frontembere mesél cigányságról, vírusról és jellemfejlődésről.
Mennyire estek be az árak a fővárosban és vidéken? Érdemes várni a lakásvásárlással vagy eladással? Ingatlanpiaci szakértőkkel beszélgettünk a Helyzetben! Podcast.
A kormányra kerülő RMDSZ akár három minisztériumot is kaphat Romániában. A választáson meglepően jól szereplő szélsőjobboldal azonban a koalícióban is okozhat zavart.
A Nemzeti Múzeum lépcsőitől balra egy taláros férfialak szobra magasodik, kinek nyakában a Habsburg Birodalom egyik legrangosabb kitüntetése, az Aranygyapjas Rend jelképe díszeleg, a jobb kezében pedig összegöngyölt fóliánst tart. Mivel ez utóbbi nem más, mint a múzeum alapító okirata, így már sokak számára nyilvánvaló lehet, hogy a szobor gróf sárvár-felsővidéki Széchényi Ferencet mintázza.
Honnan jönnek a Széchényiek?
1754. április 28-án jött a világra Felsőszéplakon a dénesfalvi grófnő, Cziráky Mária és Mária Terézia huszárkapitánya, Széchényi Zsigmond gyermekeként. Bár a Széchényiek fiatalnak számítottak az arisztokrata famíliák között,
de a végvári harcok során Veszprém várának hadnagyi rangját is megszerezte. György névre keresztelt fia már az esztergomi érsek székében foglalhatott helyet, akinek unokaöccse pedig a török kiűzésében is részt vett – ezt jutalmazta I. Lipót grófi ranggal.
Ferenc tehát a császári és királyi udvar felé tanúsított hűségét egyrészt családjának, másrészt a bécsi Theresianumban töltött éveknek köszönhette, ahol jogi és gazdasági tanulmányokat folytatott. Vonzották a felvilágosodás eszméi, olyannyira, hogy 1775-ben Kőszegen belépett a helyi szabadkőműves páholyba. Akárcsak híressé vált fia, ő is egy özvegyet vett feleségül: a József bátyja halálát követő harmadik esztendőben kérte meg Festetics Julianna kezét. Ahhoz azonban, hogy elvegye a keszthelyi Georgikon alapítójának nővérét, külön pápai engedélyt kértek.
Ez a tény, valamint fennmaradt levelezésük is bizonyítja, hogy szerelmi házasságot kötöttek, ami a korban igen ritka volt. Frigyükből hat gyermek született, akik közül öten érték meg a felnőttkort: Lajos, Franciska, Zsófia, Pál és István. Ez utóbbi iskoláztatására különösen ügyelt – talán érezte, hogy gondolkodásmódját és vívódó lelki alkatát ő örökölte leginkább. Nevelési elveit jól példázza egy családi az anekdota: a gróf egy öreg jobbágyát hívta meg ebédre, majd fiával megcsókoltatta annak kezét, mondván, hogy „ez a kéz adja a kenyeret”.
A „kalapos király” szolgálatában
II. József trónra lépését Ferenc bizakodva figyelte. Annak ellenére, hogy a királyi eskü elhagyása, valamint a Szent Korona Bécsbe szállítása ellen ő maga is felszólalt Sopron vármegye közgyűlésén, karrierje nyílegyenesen haladt felfelé: több vármegyében királyi biztos, 1783-ban a Horvát-Szlavón Bánság helytartója, két évvel később Zágráb főispánja lett. Az idő múlásával azonban a különc uralkodó reformjai egyre kevésbé lettek vállalhatóak számára, így 1786-ban (betegségre hivatkozva) minden tisztségéről lemondott.
Az egyik legsikeresebb jozefinista egyik napról a másikra visszavonult a közélettől és utazni kezdett: meglátogatta Csehország és a Német-római Császárság nagyvárosait, de járt Londonban és Oxfordban is. Csakúgy, mint legifjabb gyermeke fél évszázaddal később,
Mivel külföldön több múzeumot, könyvtárat és egyetemet is meglátogatott, itt készült feljegyzései alapján a hazai kulturális örökséget ápoló intézmények fejlesztésébe kezdett.
Ferenc, a mecénás
Széchényi Ferenc nagy buzgalommal gyűjtötte a magyar nyelvű könyveket, kéziratokat, térképeket és más történelmi emlékeket. Megbízott fürkészeivel minden magyar nagyvárosban találkozni lehetett, akik e ritkaságok után kutattak. A kor szokásával szemben előszeretettel alkalmazott magyar titkárokat németajkúak helyett, akik közül a leghíresebb a szintén szabadkőműves Hajnóczy József volt. Támogatta a magyar irodalom akkori képviselőit, köztük Csokonai Vitéz Mihályt és Kazinczy Ferencet is. Előbbi szerint Széchényi kultúrapártolása „dicsőséget szerzett a magyar nemzetnek”, míg utóbbi „szent hazafinak” nevezte őt.
II. Lipót rövid uralkodása alatt Ferenc részt vett a kor nagy reformterveinek kidolgozásában, ahol olyan „eretnek” gondolatok mellett foglalt állást, mint a vallásszabadság, a nemesi adózás vagy a magyar mint hivatalos nyelv bevezetése. Nem csoda, hogy ezek a célok majd négy évtizeddel később is visszatérnek fia könyveiben. A francia forradalom kitörése, majd az ezt követő koalíciós háborúk azonban ismét felkavarták a politika állóvizét.
I. Ferenc császár és király trónra lépését követően vissza kellett vonulnia, mert a Martinovics-féle összeesküvésbe sodródott Hajnóczy alkalmazása, valamint szabadkőműves tagsága már a Széchényi család jó hírnevét is fenyegette. Mikor a császár ügynökei kérdőre vonták, hogy miért nem ismerte Hajnóczy politikai nézeteit, akkor csak ennyit válaszolt: „A rám állított besúgót is évek óta ismerem, mégsem tudom, milyen jelentéseket firkál rólam!” Csupán 1798-ban tért vissza a közéletbe, amikor elvállalta Somogy vármegye főispáni tisztjét, de királyi biztosként közreműködött a Dráva és Duna szabályozásának korai munkálataiban is (lám, ezt az örökséget is továbbadta fiának).
1802-ben 11884 nyomtatványból, 1150 kéziratból, 143 kötetnyi térképből, 2019 nemesi címerből és 2675 éremből álló gyűjteményt adományozott a „drága hazának”, s ezzel a Nemzeti Múzeum és Könyvtár alapját teremtette meg, ami a mai Magyar Nemzeti Múzeum és az Országos Széchényi Könyvtár jogelődjének tekinthető. Adományozókedve nem hagyott alább: 1808-ban újabb kilencezer kötettel és hatezer rézmetszettel toldotta meg korábbi felajánlásait. Nem véletlen hát, hogy tevékenységét a bécsi udvar a fent említett Aranygyapjas Renddel, míg a magyar országgyűlés József nádor előterjesztésére 1807-ben külön törvénycikkben mondott neki hálát:
„Hálás szivvel emlékeznek meg az ország karai és rendei gróf Széchényi Ferencz, királyi főkamarásmesternek azon bőkezüségéről s a közjólét gyarapitására irányzott igyekezetéről, mely szerint dicséretes emlékezetü őseinek nyomdokait követvén, terjedelmes és válogatott könyvtárát, valamint kiváló gondossággal és költekezéssel gyüjtött ritka pénzérmeit s jeles családok czimereit, ugyszintén földabroszait, képeit és kéziratait a magyar nemzet használatára, teljes joggal, átirta és ezekkel egy fölállitandó nemzeti muzeum alapjait dicséretes buzgósággal lerakta.”
A váratlan fordulat
1811-ben ismét lemondott minden tisztségéről. Ennek hátterében egyre gyengülő látását sejthetjük, de a kortársak visszaemlékezései alapján szellemének romlása is megindulhatott. Ezt jelezte korábban nem jellemző vallási rajongása, ami mellé hullámzó kedélyállapot is társult. Viselkedésének változásairól fia, István a következőket jegyezte fel: „Az én jó öreg atyámat látta Viczay papa mint ateistát, mint lángoló hazafit, mint bősz royalistát, mint vakbuzgót és így tovább. [...] Így sodorták őt a hullámok, hogy fognak engem sodorni?” – elmélkedett az ifjú Széchenyi, aki
Széchényi Ferenc megfáradt szemeit 1820. december 13-án hunyta le örökre Bécsben, testét a nagycenki családi sírboltban helyezték el, ahová hamarosan követte felesége is. Öt évvel atyja halála után azonban a legkisebb fiú a pozsonyi diétán szólásra emelkedett, hogy birtokainak egyévi jövedelmét annak a bizonyos tudós társaságnak a felállítására ajánlja fel.
NYITÓKÉP: Johann Ender: Széchényi Ferenc portréja
Ha nem nő meg az AstraZeneca vakcina elfogadottsága, kérdéses, hogy Németországban tartható lesz-e az oltási kampány menetrendje.
Az 1703-ban alapított Wiener Zeitungban kötelező jelleggel állami és gazdasági hirdetmények is megjelennek. Ennek vetnének véget.
Akik tavaly lettek nagykorúak és a járvány miatt lemaradtak erről, azok idén csaphatnak le ezekre.
Perón úgy foglalta össze karrierjét, hogy első elnökségét az apáknak, a másodikat az anyáknak, a harmadikat pedig a gyermekeiknek köszönheti.
Korábban egyszer már elkezdték a tanügyi alkalmazottak beoltását, de mivel kevés oltóanyag érkezett, ezért le kellett állítani a projektet. Most nagyon belehúznának.
A parlament nemzetbiztonsági bizottságát elnöklő jobbikos Stummer János azt állítja: titkos alagutat építtetne magának Orbán Viktor a Puskás-stadionba. A kormányzat szerint ez nem teljesen van így.
Václav Klaus az egyik legismertebb kritikusa a koronavírus elleni intézkedéseknek.
Arról még senki sem beszélt, hogy ezeket pontosan mire is lehetne felhasználni, azt viszont tudjuk, hogy jönnek. Dönts te!
Mi is, képzelheted. Gyere az Azonnali olvasói Facebook-csoportjába kibeszélni mindent!
A Helyzet-interjúban vendégünk Miklósy Krisztián synthwave zenész, akivel kitárgyaltuk, hogyan válik valósággá lassan a nyolcvanas évek sci-fijeinek retrofuturizmusa. Podcast!
Hogyan hat a klímaváltozásra a CSOK Vági Márton szerint? Csalár Bence divatblogger pedig a magyarok ízléséről, a divattal való kapcsolatukról és a magyar vidék divatjáról mesélt. Podcast!
Szálinger Balázs költővel beszéltünk, aki elmondja, miért vonult ki a városból és a Facebookról, és mi köze a költészethez a verses reklámoknak és Krúbinak.
Van-e a magyar politikában még élet Facebook nélkül? Ezt a kérdést vitatjuk meg az elején! A második fele: meglepetés!
Megújult a Helyzet, az Azonnali podcastja! Prieger Zsolt, az Anima Sound System frontembere mesél cigányságról, vírusról és jellemfejlődésről.
Mennyire estek be az árak a fővárosban és vidéken? Érdemes várni a lakásvásárlással vagy eladással? Ingatlanpiaci szakértőkkel beszélgettünk a Helyzetben! Podcast.
A kormányra kerülő RMDSZ akár három minisztériumot is kaphat Romániában. A választáson meglepően jól szereplő szélsőjobboldal azonban a koalícióban is okozhat zavart.