A közfeladatok ellátását veszélyeztető kormányzati intézkedésekről szóló kampány összesen 22 millió forintjába kerül a budapestieknek.
Korábban António Costa azt nyilatkozta, nem áldozná fel a most tanuló generációt, a katasztrofális járványadatok most más álláspontra terelték.
Az FFP2-szájmaszkok áfáját meg eltörölték.
A kormányinfón megtudtuk azt is, hogy később a háziorvosnál sem lehet majd regisztrálni a koronavírus elleni vakcinára.
A máltai miniszterelnök azt is fontosnak tartja, hogy az új okmány segítse, ne pedig akadályozza a szabad mozgást.
A kutyák ártalmatlannak tűnő területjelölése miatt kiszáradhatnak a fiatal fák a fővárosi főkertész szerint.
A Képzőművészeti Központ épülete hétfőn gyulladt ki, a pár éve felújított orgonát sem biztos, hogy meg lehet-e menteni.
Még ugyan nem látni, mikor lesz vége a lockdownnak, de álmodozni azért lehet. A hét kérdésében pont ezt kell tenni!
Mi is, képzelheted. Gyere az Azonnali olvasói Facebook-csoportjába kibeszélni mindent!
Megújult a Helyzet, az Azonnali podcastja! Prieger Zsolt, az Anima Sound System frontembere mesél cigányságról, vírusról és jellemfejlődésről.
Mennyire estek be az árak a fővárosban és vidéken? Érdemes várni a lakásvásárlással vagy eladással? Ingatlanpiaci szakértőkkel beszélgettünk a Helyzetben! Podcast.
A kormányra kerülő RMDSZ akár három minisztériumot is kaphat Romániában. A választáson meglepően jól szereplő szélsőjobboldal azonban a koalícióban is okozhat zavart.
A magyar kormánypárt egyre szorultabb helyzetben van a Néppártban, a vétó hatásait pedig elszámította Orbán Viktor. Helyzet Stefano Bottonival és Hegedűs Dániellel!
Leginkább úgy, hogy nem veszel semmit. A karácsonyi vásárlási láz beindulása előtt környezetvédelmi szakemberekkel jártunk utána, hogy lehetünk zöldebbek.
Milyen volt a jugoszláv néphadsereg katonájaként megélni a boszniai háború kitörését; miért éppen úgy születetett meg a béke, ahogy?
A Helyzet vendége Eric Weaver, a Debreceni Egyetem docense, akivel megbeszéltük, mit hozhat Magyarországnak, ha Joe Biden az USA elnöke.
A vasárnapi parlamenti választások eredményei teljesen felforgatták a belpolitikai helyzetet Romániában. Ugyan a Szociáldemokrata Párt (PSD) kapta a legtöbb szavazatot, de többséget nem tudtak szerezni, így kevés az esélye annak, hogy kormányra kerüljenek. Ráadásul bekerült a parlamentbe egy olyan szélsőségesen nacionalista párt is, amilyen a Nagy Románia Párt 2008-as kiesése óta nem volt a román törvényhozásban.
Egy egykori és egy jelenlegi RMDSZ-es politikust, illetve egy bukaresti politológust kérdeztünk a Romániai Magyar Demokrata Szövetség jövőjéről és a választás eredményeiről.
Mindenki maradjon otthon – de szavazni azért mégis lehet
Csoma Botond Kolozs megyei RMDSZ-es képviselő az alacsony részvételi arányt emelte ki, mint a vasárnapi választás legfontosabb tanulságát. Bár szerinte a rekordalacsony, 31,84 százalékos részvételben a járvány is biztosan szerepet játszott, ezt nem lehet kizárólag a vírusnak betudni – a kampány során ő egyfajta dühöt érzett az emberekben a járványügyi korlátozások közepén azért is megtartott választások miatt.
„Én mondtam az embereknek, hogy ne az RMDSZ-szel szemben nyilvánítsák ki ezt a dühöt, mert nem mi ragaszkodtunk a választások megtartásához december hatodikán” – mondta a Kolozs megyei parlamenti képviselő, akinek úgy tűnik, ismét biztosítva van képviselői mandátuma a következő négy évre a román képviselőházban. Claudiu Tufiș bukaresti politológus szerint is a korlátozások és a megtartott választás közötti feszültségre hívta fel a figyelmet. Szerinte az emberek azt furcsállhatták, hogy
Az emberekben Tufiș szerint ez keltett visszatetszést, és inkább maradtak otthon.
Jobboldali-liberális kormány jöhet
A poszkommunista-nacionalista PSD váratlan győzelmének fő okaként az egykori RMDSZ-es Eckstein-Kovács a kormányzó Nemzeti Liberális Párt rossz járványkezelési menedzsmentjét jelölte meg. A kolozsvári jogász szerint három dologban kellett volna okosabbnak lennie a kormánynak:
+ az iskolák bezárásával kapcsolatban, amit a lakosság nagyon rossz néven vett,
+ a Nemzeti Liberális Párt ortodox egyházhoz fűződő rendezetlen viszonyával kapcsolatban, ami az utóbbi időben nem volt éppen a legfényesebb, hiszen a kormány az utóbbi időben erősen korlátozta a Román Ortodox Egyház (BOR) búcsús ünnepeit (emiatt Daniel pátriárka, a román ortodox egyház feje burkoltan a kormány megbuktatásával is fenyegetőzött).
+ a piacok bezárásával kapcsolatban, ami a termelőknek és a fogyasztóknak is tekintélyes részét elfordította a PNL-től.
Eckstein-Kovács Péter szerint az ultranacionalista AUR „karanténba lesz téve” a román parlamentben – de ha nem így lenne, akkor a Szociáldemokraták és az AUR eredményei összesen sem elegendőek ahhoz, hogy a két párt koalíciós kormányt alakíthasson, ezért az alternatíva az, hogy a Nemzeti Liberális Pártnak, a román Momentumként is emlegetett USR-PLUS-szal és az RMDSZ-szel kell koalícióra lépnie.
Claudiu Tufiș politológus szerény jobbközép kormánytöbbséget lát előre, amely a nemzeti liberális PNL-ből, a liberális-technokrata USR-PLUS-ból, a konzervatív-nacionalista PMP-ből és az RMDSZ-ből állna. A politológus viszont szkeptikus ezzel a lehetséges új többséggel szemben, hiszen Romániában sok politikus gyakran vált pártot, és elképzhelhető, hogy a PSD később megpróbálhatja „megvásárolt képviselőkkel megbuktatni a kormányt”.
Új magyarellenes párt a bukaresti parlamentben
Az AUR sikeres szereplése kapcsán Csoma Botond arról beszélt, hogy a szociológusok számára is érdekes kihívás lehet annak a megvizsgálása, hogy minek köszönhető az AUR bejutása a román parlamentbe.
„Talán ez a választások legnagyobb meglepetése. Sok minden benne van ebben a történetben.
– mondta a képviselő.
A Kolozs megyei RMDSZ-es azt is elmondta: a nacionalista réteg sem a román politikusok köréből, sem a választok köréből nem tűnt el.
Az AUR szavazói között a kőkemény ortodoxok és a vírustagadók mellett ott lehetnek a fociultrák is, akiket tavaly az Úzvölgyében láthattunk, ahol a pártvezető George Simion is oroszlánrészt vállalt a balhéból, véli a parlamenti képviselő, aki szerint „heterogén szavazóbázisa lehet az AUR-nak”.
Ecstein-Kovács Péter is azon az állásponton van, hogy hogy mostanáig a román pártok kötött a nacionalista képviselők szépen fel voltak osztva, és minden pártban megvoltak a nacionalista elemek, és az AUR ezt most szépen egységbe fogta. A kolozsvári jogász úgy véli, az AUR sikere annak köszönhető, hogy sikerült megszólítaniuk egy olyan választói csoportot, akik a Szociáldemokrata Párt helyett szívesebben szavaztak rájuk, akik eléggé rendszerellenesen léptek fel az utóbbi időben.
A bukaresti politológus, Tufiș az AUR-ral szemben az ideális megoldásnak egy nemzeti egységkormányt létrehozását tartaná. Ez szerinte gesztus értékű lenne, mivel „a régebbi pártok ezzel a gesztussal határolhatnák el magukat az AUR-tól, és kifejezhetnék azt, hogy nincs helye a szélsőségeknek a kormány közelében."
A kolozsvári jogász szerint az AUR a jövőben egyfolytában napirenden fogja tartani a magyarkérdést, ellene fognak szavazni a magyarokat érintő törvényeknek, és egyelőre nem könnyű megmondani azt sem, hogy az RMDSZ mit tehet azért, hogy ne kerüljön folyton az AUR támadásainak kereszttüzébe.
Azt fogja csinálni, hogy védekezik a maga módján” – mondta.
Csoma Botond egyébként arra számít, hogy az AUR bekerülésével felerősödnek az ultranacionalista hangok a román parlamentben, a párt pedig nem csak az RMDSZ-t fogja támadni, hanem azokat a parlamenti pártokat is, akik együttműködnek az RMDSZ-szel.
Mi történhet a következő hetekben?
A román politikában egyébként megszokott az is, hogy a pártok képviselőket és szenátorokat csábítanak át egyik pártból a másikba, hogy parlamenti pozíciójukat erősítsék. Csoma Botond azonban nem tarja most valószínűnek azt, hogy lennének olyan PSD-sek, akik átmennének most a PNL-be csak azért, hogy nagyobb legyen a jobboldali-liberális többség, és könnyebb legyen a kormányalakítás. Eckstein-Kovács szerint a „PSD felállt a padlóról” a választások után, és bár az utóbbi időben láttunk nagy mozgásokat a politikai pártok között, de
Más forrásaink szerint a koalíciós tárgyalások nagyon kemények lesznek: mivel mind a PNL, mind az USR PLUS tisztában van azzal, hogy a másik semmit sem ér nélküle, ezért a minisztériumok tekintetében akár a falig is elmennek majd, ami azt jelenti, hogy a legfontosabb minisztériumokat, mint a pénzügyminisztérium vagy az igazságügyminisztérium, mindkét párt magának akarja majd.
A két párt ráadásul úgy fog kormányozni közösen, hogy közben az ellenfelet látják egymásban:
A PNL célja tehát az lesz, hogy kormányon gyengítse az USR-t, hogy uralni tudja a jobboldali térfelet, Dan Barnáék célja pedig az, hogy növekedni tudjanak – ezt pedig leginkább a PNL kárára tudnák megtenni. Az RMDSZ-nek ebben a helyzetben nem sok lapot osztottak, nem véletlen, hogy Kelemen Hunor vasárnap este elütött minden olyan kérdést, ami a kormányalakításra vonatkozott.
NYITÓKÉP: Románok Egyesüléséért Szövetség/Facebook
A közfeladatok ellátását veszélyeztető kormányzati intézkedésekről szóló kampány összesen 22 millió forintjába kerül a budapestieknek.
Korábban António Costa azt nyilatkozta, nem áldozná fel a most tanuló generációt, a katasztrofális járványadatok most más álláspontra terelték.
Az FFP2-szájmaszkok áfáját meg eltörölték.
A kormányinfón megtudtuk azt is, hogy később a háziorvosnál sem lehet majd regisztrálni a koronavírus elleni vakcinára.
A máltai miniszterelnök azt is fontosnak tartja, hogy az új okmány segítse, ne pedig akadályozza a szabad mozgást.
A kutyák ártalmatlannak tűnő területjelölése miatt kiszáradhatnak a fiatal fák a fővárosi főkertész szerint.
A Képzőművészeti Központ épülete hétfőn gyulladt ki, a pár éve felújított orgonát sem biztos, hogy meg lehet-e menteni.
Még ugyan nem látni, mikor lesz vége a lockdownnak, de álmodozni azért lehet. A hét kérdésében pont ezt kell tenni!
Mi is, képzelheted. Gyere az Azonnali olvasói Facebook-csoportjába kibeszélni mindent!
Megújult a Helyzet, az Azonnali podcastja! Prieger Zsolt, az Anima Sound System frontembere mesél cigányságról, vírusról és jellemfejlődésről.
Mennyire estek be az árak a fővárosban és vidéken? Érdemes várni a lakásvásárlással vagy eladással? Ingatlanpiaci szakértőkkel beszélgettünk a Helyzetben! Podcast.
A kormányra kerülő RMDSZ akár három minisztériumot is kaphat Romániában. A választáson meglepően jól szereplő szélsőjobboldal azonban a koalícióban is okozhat zavart.
A magyar kormánypárt egyre szorultabb helyzetben van a Néppártban, a vétó hatásait pedig elszámította Orbán Viktor. Helyzet Stefano Bottonival és Hegedűs Dániellel!
Leginkább úgy, hogy nem veszel semmit. A karácsonyi vásárlási láz beindulása előtt környezetvédelmi szakemberekkel jártunk utána, hogy lehetünk zöldebbek.
Milyen volt a jugoszláv néphadsereg katonájaként megélni a boszniai háború kitörését; miért éppen úgy születetett meg a béke, ahogy?
A Helyzet vendége Eric Weaver, a Debreceni Egyetem docense, akivel megbeszéltük, mit hozhat Magyarországnak, ha Joe Biden az USA elnöke.