A várakozásoknak megfelelően alakultak a nevadai kaukuszok eredményei, Bernie Sanders már az elnyert delegáltak tekintetében is az élen. Először kapta mindhárom először szavazó államban ugyanaz az elnökjelölt-jelölt a legtöbb szavazatot.
A szavazatok feldolgozásának több, mint 50 százaléka után a papírformát felülteljesítve a megszerezhető delegáltak 46,6 százalékával immár nem csak a közvélemény-kutatásokban, hanem a nyári jelölőkongresszusra delegáltak számában is vezet a demokratikus szocialista Bernie Sanders. Egyetlen elnökjelölt-aspiránsnak sem sikerült idáig mindhárom először szavazó államban (ezek sorrendben Iowa, New Hamphsire, Nevada) az abszolút, vagy relatív többséget megszereznie.
Alaposan lemaradtak a többiek: Obama volt alelnöke, Joe Biden, és az indianai kisváros, South Bend polgármestereként induló Pete Buttigieg 19,2, illetve 15,4 százalékot szereztek, majd sorrendben Elizabeth Warren (10,3 százalék), Amy Klobuchar (4,5 százalék), végül Tom Steyer (3,5 százalék) és Tulsi Gabbard (0,1 százalék) következett.
Az egyik legnagyobb tanulsága a 2016-os kampányának az volt, hogy egy jóval inkluzívabb, a kisebbségek számára látványosabban nyitott platformon kell folytatnia 2020-ban, ha szeretne labdába rúgni: ez a változtatás busásan kifizetődni látszik, miután az országos felmérésekben toronymagasan a legnépszerűbb jelölt a latinók körében, és Nevadában is az idei előválasztási verseny legnagyobb arányú győzelmét aratta. A legtöbb kampányban a latinó szavazók megszólítása általában a sokadik bekezdés a stratégiában, mert kockázatos: mint jónéhány kisebbség, legtöbbjük kiábrándult vagy csalódott a politikában, ráadásul a megszólításuk nyelvi akadályokba is ütközhet.
A Sanders-kampány nemcsak abban hozott újat, hogy a nemszavazók között is kampányol, de a szervezeti felépítés is más a korábban megszokotthoz képest:
Ez pedig lehetővé tette, hogy a kampány ne egy, a migráció témája körül szerveződő monolitikus szavazattömbként közelítsen hozzájuk, hanem a közösség más problémáit is észrevéve szólítsa meg őket.
Jövő hét kedden elnökjelölti vita, majd február 29-én, szombaton Dél-Karolina szavaz: az ötven-hatvan százaléknyi afroamerikai arányú államban jó ideje Joe Biden az esélyes, meglátjuk, hogy a gyenge kezdése mennyire kezdte ki a „tűzfalnak” becézett szavazóbázisát.
Győri Boldizsár január közepe óta az előválasztások aktuális helyszíneiről tudósítja az Azonnalit a Sanders-kampány tagjaként.
FOTÓ: Bernie Sanders / Facebook
Nem linkgyűjtemény. Olvasmány. A Reggeli fekete hétfőn, szerdán és pénteken jön, még reggel hét előtt – tíz baristából kilenc ezt ajánlja a kávéhoz!
Feliratkozásoddal elfogadod az adatkezelési szabályzatot.