+++ Kérj egy Reggeli feketét! Heti háromszor küldjük neked. Nem linkgyűjtemény: olvasmány. +++
Hutter Marianna
2019. december 4. szerda, 17:44
Október óta vannak kitiltva az újságírók a korábbi parlamenti sajtófolyosóról, amelytől, mint az Azonnali megtudta, csak pár lépésre lesz Orbán Viktor négy szobából álló parlamenti irodája. Így a miniszterelnöknek most majd biztosan nem kell újságírókat kerülgetnie, miközben az ülésterembe igyekszik.

Ugyan arra hivatkozva költözött a Karmelita kolostorba Orbán Viktor, hogy a törvényhozás és a végrehajtás ne legyen egy épületben, továbbra is van irodája a parlamentben. Ráadásul a miniszterelnök új szobát is kapott, ami éppen attól a folyosótól van pár lépésre, ahol korábban a sajtó kérdezhette a politikusokat, de ma már tilos odamenniük – értesült az Azonnali.

 

A FŐEMELETI ALAPRAJZON MUTATJUK BE A MOSTANI ÁLLAPOTOKAT.

 

Még Ádernek is költöznie kellett Orbán miatt

 

„A miniszterelnök kolostorba vonul” – ezzel viccelt még egy korábbi kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, mielőtt még Orbán Viktor a többmilliárd forintos költségen átépített Karmelita kolostorba költözött volna a Budai Várban. A 168 óra tudósítása szerint a miniszter ekkor arról is beszélt, „rossz, kommunista örökség”, hogy a törvényhozás és a végrehajtás egy épületben van. 

 

Ehhez képest hiába költözött el azóta a miniszterelnök, neki és titkárságának időközben gyakorlatilag saját folyosószakasza lett a parlamentben, ahol úgy tudjuk, négy terem is rendelkezésükre áll.

 

Azt, hogy Orbán Viktor dolgozószobája új helyre került, azt is jelzi, hogy az érintett folyosószakasz egyik ajtajára már ki is került a „miniszterelnök” felirat. A miniszterelnök korábbi irodáját információink szerint Kövér László házelnök használja azóta.

 

Orbán Viktor egyébként valamiért éppen azidőtájt költözött az új, egyébként a sajtó számára korábban forgatási lehetőséget biztosító folyosószakasz mellé, amikor onnan kirakták az újságírókat.

 

Orbán Viktor folyosószakasza ugyanis éppen merőleges a korábbi sajtófolyosóra, onnan nyílik, így ha maradhattak volna ott az újságírók, garantáltan több lehetőségük lett volna kérdezni Magyarország miniszterelnökétől.

 

Már csak azért is, mert a plenáris ülésterem felé vezető legrövidebb úthoz át kellett volna haladnia a sajtófolyosó egy rövid szakaszán. Korábban Áder János köztársasági elnök is erre kényszerült, akkor úgy oldották meg, hogy ne kelljen az újságírókkal szóba állnia, hogy minikordont állítottak oda, ha ő az épületben tartózkodott.

 

Most azonban nem csak Ádernek, de a szocialista Hiller István parlamenti alelnöknek is új helyet kellett találni a parlamentben, mert éppen azon a folyosón volt az irodájuk, ahova most Orbán költözött.

 

ÍGY NÉZ KI MINDEZ A VALÓSÁGBAN EGY NYÁRI VIDEÓNK VÉGÉN

 

Értelmet nyer a „megváltozó teremhasználat”

 

Mint az Azonnali megírta, az újságírók ősz óta csak egy félemeleti, eldugott, homályos, kihalt folyosószakaszon forgathatnak, illetve az onnan nyíló sajtóteremben, továbbá az északi társalgóban és a kupolacsarnok egy ahhoz vezető, karámszerűen elkerített részén.

 

Akkor egyébként a parlament sajtóirodája azzal indokolta a sajtó egy emelettel lejjebbi, kihalt folyosószakaszra való elköltöztetését, hogy azt

 

„a Steindl Imre Program keretében történő teremhasználat megváltozása” indokolja. Mindössze azt hagyták ki akkori válaszukból, hogy ez a miniszterelnököt is érinti.

 

Emellett válaszukban jelezték azt is, hogy a képviselők panaszkodtak az újságírók viselkedésére.

 

Nem hagytuk annyiban a parlamenti tudósítás ellehetetlenítését

 

Mint az Azonnali megírta, bepereltük Kövér László házelnököt azért, mert ellehetetleníti a parlamenti tudósítást az ősztől bevezetett szabályokkal. Az ugyanis sok más mellett két olyan kiskaput is lezárt, ami miatt pár hetente még magát Orbánt is kérdezhették az újságírók a parlamentben.

 

Egyrészt betiltották, hogy az újságírók szabadon közlekedhessenek az épületen belül, így már csak bizonyos, kijelölt területeken tartózkodhatnak. Ráadásul míg a hangrögzítés szürkezónának számított eddig (vagyis nem tiltották kifejezetten, így gyakorlatilag bárhol fel lehetett venni hangot, vagyis kamera nélkül a politikusokat szinte mindenhol lehetett kérdezni, nemcsak a sajtófolyosón), már azt sem engedélyezik akárhol, csak a kijelölt szakaszon, amiről itt nézhettek videót:

 

 

Arról, hogy pontosan mire hivatkozva pereltük be Kövéréket, itt olvashattok, itt pedig arról, mégis milyen jogszabály tette ezt lehetővé, amit ráadásul a perünk megindítása után a Fidesz most hirtelen megváltoztatna.

 

NYITÓKÉP: Orbán Viktor újságírókkal a parlamentben idén nyáron. Fotó: Orbán Viktor / Facebook

GRAFIKÁK: Illés Gergő, Bukovics Martin / Azonnali

 

comments powered by Disqus
Hírszolgáltatás

A 33 éves politikus a most alul maradt Kendernay Jánostól veszi át a tisztséget, Schmuck Erzsébet eddigi női társelnököt pedig újraválasztották.

A rendőrök végül feloszlatták a politikailag nagyon színes társaságot, mert alig tartotta magát valaki is a járványügyi előírásokhoz.

Amikor egy szőlészeti-borászati egyetem pontosan azt teszi, amit kell: ennél fogyaszthatóbb a szakmai munka nem is lehet!

Vannak városok, ahol már eddig is ez volt a helyzet. Párizs példáját most Elzász követi.

Pénteken megkezdődött a hivatalos önkormányzati kampány, majdnem megvolt a jelöltek közti első verekedés is.

1976 óta tartó hagyományt törölne el Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata házelnöke arra hivatkozva, hogy Trump nem méltó az elnöki posztra.

Csütörtökön is több ellenzéki portál újságíróját elvitték.

A hét kérdése

Karanténba zárja az országot az Orbán-kormány szeptember 1-től: egyedül Magyarország zöld, minden más ország piros besorolású lesz. Jó döntés?

Azért ide elnéznénk

Nem akármilyen ám a helyszín Kerekiben, a Balaton-alvidéken. Szeptember 5-én este.

A Valyo stábja megmutatja, milyennek képzelik egy élhető Duna-part egy napsütéses délutánját. Szeptember 12.

Budapest legnépszerűbb közösségi vásárainak minden árusa egy időben, egy helyen árulja portékáját. Szóval lesz minden szeptember 13-án.

A budapesti a járvány miatt elmaradt, ám a pécsi tartja magát. Szeptember 17-20.

Biciklis túra azoknak, akik szeretnének bringázni, de eddig Budapesten nem mertek biciklire ülni. Több időpontban, egészen szeptember 22-ig.

Ezt is szerettétek

A sötét anyag kutatásáért kapta meg a rangos Viktor Ambartsumian-díjat Alex Szalay, a Johns Hopkins Egyetem magyar asztrofizkusa. Interjú!

Miben tud egyetérteni a szélsőjobboldal és a Háttér Társaság? Dúró Dóra és Dombos Tamás a Helyzetben!

Mi köze a belarusz diktátornak az oroszokhoz? Miért belarusz, miért nem Fehéroroszország?

Mit szól ahhoz Pacher Tibor, a tudóscsapat vezetője, hogy Magyarország is beszállt az űrversenybe? Podcast!

Mi lesz a jogállamisághoz kötött kifizetésekkel? Jó-e nekünk az EU által közösen vállalt hitel? Akkor most győzött Orbán Brüsszelben az EU-csúcson, vagy lebőgött?

Kulturáltabb szórakozónegyeddé válik-e a Belső-Erzsébetváros, vagy valóban keresztet lehet vetni az ottani éjszakai életre? Riport és interjúk a bulinegyedből. Podcast!

Miért tüntetnek a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói és oktatói? Mit mond a megválasztott, de a kormány által kinevezett rektor? És a politika? Körbejártuk.

Twitter megosztás Google+ megosztás