Furmint a fő fajtájuk, gyönyörű a táj, de nem Tokaj, mi az?

Szerző: Bukovics Martin
2019.07.20. 07:40

Háromórányi autóútra van Budapestre, borászatai egyre ismertebbek Európa-szerte, jelen van egy nagyobb vállalat is, ami jóárasítva adja el azt, amit mások drágábban. A dűlők között megbúvó éttermek és borteraszok hétvégenként tele vannak, és minőségi szállásból is egyre több van. Ez így együtt tisztára úgy hangzik, mintha a magyar nemzeti kincsről, Tokaj-Hegyaljáról lenne szó, nem?

Furmint a fő fajtájuk, gyönyörű a táj, de nem Tokaj, mi az?

NEM, TÉNYLEG NEM TOKAJRÓL LESZ SZÓ, HANEM A SZLOVÉNIAI JERUZALEMRŐL.

JERUZALEMBE ELLÁTOGATNI NEM CSAK AZÉRT ÉRDEMES, HOGY FEL LEHESSEN VÁGNI AZZAL, HOGY TE MÁR VOLTÁL JERUZSÁLEMBEN (HAHAHA), HANEM AZÉRT IS, MERT A SZLOVÉNOK NAGYON ÜGYESEN MEGMUTATJÁK ITT, MENNYIRE FEL LEHET VIRÁGOZTATNI EGY FŐVÁROSTÓL ALAPVETŐEN TÖK MESSZE LÉVŐ, NEM TÚL KÖNNYEN MEGKÖZELÍTHETŐ, VISZONYLAG RITKÁN LAKOTT, NEHEZEN MEGMŰVELHETŐ LEJTŐKKEL TELI HAGYOMÁNYOS AGRÁRVIDÉKET.

MAGA JERUZALEM HIVATALOSAN A MURA ÉS A DRÁVA FOLYÓK KÖZÖTTI PODRAVSKA BORRÉGIÓ STÁJERSZLOVÉNIAI BORVIDÉKÉHEZ TARTOZIK, A SZŰKEN VETT JERUZALEMI TERMŐTERÜLET MINDÖSSZE 200 HEKTÁRT TESZ KI. A JERUZALEM NEVŰ APRÓCSKA FALUBÓL JÓ IDŐ ESETÉN, PÁR POHÁR BOR UTÁN ÁLLÍTÓLAG A BALATONIG ELLÁTNI.

JERUZALEMBEN MINDEN EGYES TOKAJI BORMARKETINGBE FEKTETETT MAGYAR KÖZPÉNZFILLÉR MEGTÉRÜL. MÍG UGYANIS MI BORVIDÉKI MARKETING (VAGYIS A TOKAJI BRAND ERŐSÍTÉSE) HELYETT INKÁBB FAJTAMARKETINGBE (VAGYIS A FURMINT NÉV ISMERTEBBÉ TÉTELÉBE) ÖNTJÜK A PÉNZT, IGAZÁBÓL ALIG TUDJUK ELADNI A FURMINTUNKAT KÜLFÖLDÖN, ŐK VISZONT BÁR HAZAI PIACON ŠIPONNAK NEVEZIK A FAJTÁT, A KÜLPIACUKON INKÁBB A MAGYAR ADÓFORINTOKBÓL MÁR BEJÁRATOTT NEVET ÍRJÁK RÁ.

EZT NEM ÉN TALÁLTAM KI, HANEM A LEGNAGYOBB OTTANI TERMELŐ EGYIK MUNKATÁRSA MONDTA NEKEM, MIKOR MEGKÉRDEZTEM, HOGY VAN AZ, HOGY A 6 EURÓS BORT ŠIPONKÉNT, A 25 EURÓSAT VISZONT FURMINTKÉNT ADJÁK EL A CÍMKÉN. HÁT MERT EZ A FAJTA NEMZETKÖZI NEVE! – INDOKOLTA MEG MOSOLYOGVA.

EZ AZ EGYIK LEGDÉLIBB PONTJA A SZLOVÉN STÁJERORSZÁGNAK (SPODNJA ŠTAJERSKA, NÉMETÜL UNTERSTEIERMARK, ALSÓ-STÁJERORSZÁG) NEVEZETT RÉSZNEK, EGY FIATAL PINCÉR NAGY BÜSZKÉN EL IS MESÉLTE A JÓ NÉMET NYELVTUDÁSÁNAK OKÁT FIRTATÓ NÉMET TURISTÁNAK, HOGY ŐK 100 ÉVE MÉG AUSZTRIA RÉSZEI VOLTAK, ÉS HÁT AZ ORSZÁGHATÁROK VÁLTOZTAK CSAK MEG, A MENTALITÁSUK ÉS SZOKÁSAIK NEM.

DE NAGYON NEM: UGYANÚGY A BOR, A TÖKMAGOLAJ ÉS A TORMA A FŐ TERMÉKEIK, MINT AZ OSZTRÁK RÉSZEN, UGYANAZ AZ ÉPÍTÉSZET, UGYANAZ A RENDEZETTSÉG, UGYANAZ A MINŐSÉGI ELVÁRÁS, UGYANAZOK AZ ARCVONÁSOK, UGYANAZOK AZ ÉTLAPOK ÉS ÁRAK.

SCHENGEN VAN, NINCSENEK HATÁROK, EGY ITT ÉLŐ KULTURÁLISABBAN KÖZELEBB ÉRZI A SZLOVÉNIAI MARIBOR VÁROSÁHOZ AZ OSZTRÁK GRAZOT, MINT A SZLOVÉN, DE TENGERPARTI KOPERT. EZ VAN A BORÁSZAT TERÉN IS: TÖBB OSZTRÁK PINCÉSZETNEK IS VANNAK SZLOVÉNIAI TERÜLETEI, MÉG JERUZALEMBEN IS VAN EGY, CONRAD FÜRST & SÖHNE NÉVEN, AMI EGY BÉCSI MEDIÁTOR ÉS A SZLOVÉNIAI TERÜLETEKEN SAJÁT NÉVEN IS BORT KÉSZÍTŐ STÁJER SZTÁRBORÁSZ, ALOIS GROSS KÖZÖS VÁLLALKOZÁSA.

GROSS ANNYIBAN KÖTŐDIK SZLOVÉNIÁHOZ, HOGY A CSALÁDI BORÁSZAT ELSŐ, 1907-BEN VÁSÁROLT TERÜLETE MÁRA ÁTKERÜLT SZLOVÉNIÁBA. 2004-BEN AZTÁN KAPOTT EGY KÉZZEL ÍRT LEVELET ARRÓL, HOGY ELADÓ EGY KIS PRÉSHÁZ TERASZOS SZŐLŐVEL A JERUZALEMTŐL DÉLRE TALÁLHATÓ GORCÁBAN, NEM KELLENE-E NEKI. NEM KELLETT. ERRE JÖTT EGY ÚJABB LEVÉL, HOGY UGYAN, NÉZZE MÁR MEG. MEGNÉZTE, MEGVETTE. AZÓTA ÓRIÁSI LELKESEDÉSSEL VÁLT A STÁJER SZLOVÉNIA EGYIK BORÁSZATI NAGYKÖVETÉVÉ, AHOL 2011 ÓTA CSÚCSBOROKAT IS KÉSZÍTENEK, EGY FURMINTOT ÉS EGY SAVIGNON BLANC-T.

A STÁJER SZLOVÉNIÁNAK, ÉS ÍGY JERUZALEMNEK IS NAGYJÁBÓL HASONLÓAK AZ ADOTTSÁGAI A DÉLSTÁJER RÉSZHEZ: RENGETEG SZABÁLYTALAN FORMÁJÚ, EZÉRT BAROMI JÓL KINÉZŐ DOMB, KÖZÖTTÜK LENT ERDŐ, RAJTUK FENT SZŐLŐ (MIVEL HELYENKÉNT INGENCSAK MEREDEKEK A LEJTŐK, EZÉRT GYAKRAN TERASZOS MŰVELÉSSEL), TEMPLOM, PRÉSHÁZAK, BORTERASZOK, KÁPOLNÁK, MÁRIA-SZOBROK. MESZES-MÁRGÁS TALAJ (SZLOVÉNÜL OPOK), AZ ALPOK ÉS AZ ADRIA ÁLTAL BEFOLYÁSOLT KLÍMA (MELEG NAPPALOK, HŰVÖS ÉJSZAKÁK).

A GYOMIRTÓHASZNÁLAT SAJNOS SZINTÉN ÁTJÖTT AUSZTRIÁBÓL.

HA VALAKI FELJÖN A SZŐLŐHEGYRE, RÖGTÖN ÚGY ÉRZI: KICSIT OLYAN, MINTHA TOSZKÁNÁBAN VEZETNE ÉPP. A KERESZTES LOVAGOKNAK, AKIKNEK A KÖRNYÉK A NEVÉT KÖSZÖNHETI, ANNYIRA MEGTETSZETT A HELY ÉS AZ ITTENI BOROK, HOGY ELNEVEZTÉK ÚTICÉLJUK UTÁN. SZÓVAL NEHOGY GPS-SZEL MENJ, ITT ELTÉVEDNI EGYENESEN KÖTELEZŐ.

A JERUZALEMI TEMPLOM MELLETT VAN EGY MINDEN NAP NYITVA TARTÓ VINOTÉKA, AHOL GYAKORLATILAG AZ ÖSSZES HELYI TERMELŐ ÖSSZES BORÁT MEG LEHET KÓSTOLNI 1 EURÓÉRT, MAJD EGY PICIVEL A PINCEÁR FÖLÖTTI ÖSSZEGÉRT MEG IS LEHET VENNI ŐKET. A VERUS PINCÉSZET FURMINTJA ÉS RAJNAI RIZLINGJE KIEMELKEDŐ.

PÁR KILOMÉTERREL ARRÉBB, VÉGIG SZŐLŐSOROK KÖZÖTT VEZETVE JUTUNK EL SVETINJÉBE, AHOL EGYMÁS MELLETT VAN KÉT PINCE: SZLOVÉNIA LEGNAGYOBB BORÁSZATA, A JERUZALEMBEN IS DOLGOZÓ PUKLAVEC (BOROK 6 EURÓTÓL FELFELÉ, A SAUVIGNON BLANC-JUK ÉS AZ OLASZRIZLINGJÜK IS MEGLEPŐEN SZÉP), VALAMINT A KUPLJEN PINCE, AMI EGYBEN VENDÉGHÁZAT ÉS EGY SZUPER ÉTTERMET IS MŰKÖDTET A DOMBTETŐN. 

FOTÓK: Bakó Bea / Azonnali

Bukovics Martin
Bukovics Martin az Azonnali alapító-főszerkesztője

Német anyanyelv, gradišćei gyökerek, pécsi szőlő, olasz parkolási bírságok. Az Azonnalitól való távozása óta itt olvasható: Gemišt

olvass még a szerzőtől

Tetszett a cikk?

Az Azonnali hírlevele

Nem linkgyűjtemény. Olvasmány. A Reggeli fekete hétfőn, szerdán és pénteken jön, még reggel hét előtt – tíz baristából kilenc ezt ajánlja a kávéhoz!

Feliratkozásoddal elfogadod az adatkezelési szabályzatot.

Kommentek