Közös elviteles cserepoharat kínál mostantól tizenegy budapesti kávézó

Szerző: Bukovics Martin
2019.04.23. 14:55

Tizenegy budapesti kávézó mostantól olyan elviteles csészét kínál, ami a kávéipar egyik eddig hulladékként kezelt alapanyagából készült, ráadásul újra is hasznosítható.

Közös elviteles cserepoharat kínál mostantól tizenegy budapesti kávézó
Egy-egy népszerűbb kávézóban a forgalom jelentős részét a papírpoharas, elviteles italok teszik ki, becslések szerint egy évben világszinten nagyjából 500 milliárd ilyen poharat használunk el.

Megdöbbentő szám, ami különösen fájdalmas, ha a környezetünk fenntarthatóságát vesszük figyelembe. A Föld napja – ez idén húsvéthétfőre esett – egy olyan alkalom, amikor érdemes végiggondolnunk, hogy milyen apró cselekedetet tudunk vállalni a bolygónk jövőjéért. Ha csak a kávézást vesszük, akkor az eldobható papírpoharak leváltására több lehetőségünk van, a legegyszerűbb a saját elviteles csésze. Ilyen gondolatok mentén indult a HuskeeCup története, amit most tizenegy budapesti kávézó bevezetett.

Mi ez az egész?

A kávéfeldolgozás során a gyümölcsöt különböző eljárásokkal megtisztítják, hogy csak az értékes mag maradjon. Sok esetben a gyümölcshúst is felhasználják, ez megszárítva ugyanúgy alkalmas koffeintartalmú ital készítésére. A köztes, belső héj viszont minden szüret végén hegyekben áll a feldolgozókban – ez a husk, innen indul a történet. Az alapötlet az volt, hogy ezt a természetes anyagot felhasználva készítsenek egy többször felhasználható csészét.

Az alap tervezése 2017-ben indult, majd közösségi finanszírozás eredményeként még abban az évben elindulhatott a gyártás, aminek végén elsőként Ausztráliában kezdhették használni a kávézók és a vendégek a HuskeeCupot. A gondos tervezés során igyekeztek a fogyasztók és a kávézók szempontjait egyaránt szem előtt tartani, ezért figyeltek például arra, hogy a csésze tartsa a meleget, viszont a bordáinak köszönhetően ne égesse meg a kezet. Tartós, mosogatógép-álló, könnyen tisztítható, gyorsan szárad, és még jól is néz ki.

ÍGY NÉZ KI A POHÁR A KÜLÖNBÖZŐ MÉRETEKBEN

Persze egy ilyen csésze önmagában még nem újdonság, a történet ott lett még fenntarthatóbb a környezet szempontjából, hogy Ausztráliában bevezették a csererendszert. Tehát

az ember egyszerűen leadja rendeléskor az akár elmosatlan csészéjét, ami helyett a kávézó a saját készletéből egy tisztába tölti a kért kávét.

Ez a rendszer fogta meg a budapesti Bloom Coffee tulajdonosát, Miklosik Istvánt, amikor az elviteles poharak mennyiségének csökkentésén gondolkozott. A különböző saját poharakkal legtöbbször nehézségei vannak a kávézóknak, mivel az eltérő méretű és kialakítású csészékben nehéz egy ital meghatározott arányait tartani, és csak tökéletesen tiszta pohár esetén lehet a minőséget szavatolni.

Mint azt az Azonnalinak eljuttatott sajtóközleményben Miklosik elmondja: „Elsődleges szempont volt a választásnál az, hogy fenntartható a termék. Mindemellett az is fontos, hogy jól nézzen ki, hiszen akkor válhat igazán sikeressé, ha szeretik a vendégek a csészéket. A legjobbkor vettük fel a kapcsolatot az ausztrálokkal, épp most tervezik az európai csererendszer-hálózat kiépítését.”

Első körben 11-en vállalták a fővárosi kávézók közül, hogy csatlakoznak a kezdeményezéshez, és cserélik a csészéket, ezzel egy helyi rendszert alkotva.

Hol vehetek részt mindebben?

A Föld napja, azaz húsvéthétfő volt a hivatalos indulás időpontja, mostantól kezdve ha valaki megvásárol egy HuskeeCupot, akkor 11 budapesti kávézóban tudja majd használni a csészéjét. A 11 budapesti kávézó, ahol mostantól fenntarthatóbban kávézhatunk, pedig a következő: Bloom Coffee, By Beans Coffee, Csillaghegyi Megálló, Dorado Café, Dose Espresso, Double Shot (2 helyszínen), Dynamo Bike & Bake, Fabrik Budapest, Horizont, Kontakt, Mantra Specialty Coffee Bar.

FOTÓK: Wendl Photography

Bukovics Martin
Bukovics Martin az Azonnali alapító-főszerkesztője

Német anyanyelv, gradišćei gyökerek, pécsi szőlő, olasz parkolási bírságok. Az Azonnalitól való távozása óta itt olvasható: Gemišt

olvass még a szerzőtől

Tetszett a cikk?

Az Azonnali hírlevele

Nem linkgyűjtemény. Olvasmány. A Reggeli fekete hétfőn, szerdán és pénteken jön, még reggel hét előtt – tíz baristából kilenc ezt ajánlja a kávéhoz!

Feliratkozásoddal elfogadod az adatkezelési szabályzatot.

Kommentek