Hány százalékkal előzi a szociáldemokratákat Angela Merkel pártja? Ki lesz a harmadik? Mennyire lesz erős a jobboldali populista AfD? Nyer egyéni körzetet a szélsőjobb? Az Azonnali percről percre követi a németországi választás estéjét.
Csak eljött végre a nagy nap, amit úgy vártunk! Az Azonnalin Bukovics Martin, Bakó Bea, Rosta Gergely, Tóth Csaba Tibor és Szarvas Koppány Bendegúz követik figyelemmel a német választás estéjét. Berlinből, az egyes pártok választási partijáról Techet Péter jelentkezik.
Cikkünk folyamatosan frissül, nyomkodják gyakran az F5-öt!
+++
Mi történt ma este? A CDU/CSU nagy veszteségekkel bár, de nyert, a szocdemek hasonlóan nagyot bukva másodikak lettek, még éppen 20 százalék fölött. A harmadik erő a keletnémet tartományokban igencsak magabiztosan szereplő AfD lett, a negyedik a parlamentbe a 2013-as kiesés után most visszajutó polgári-liberális FDP, az ötödik helyért pedig fej-fej mellett küzdenek a Zöldek és a baloldali populista Linkspartei.
A jelenlegi CDU/CSU-SPD nagykoalíció folytatása esélytelen, Martin Schulz és szocdemei mindenképpen ellenzékben akarnak politizálni. A következő Merkel-kormányt a kereszténydemokratákon túl nagy valószínűséggel a Zöldek és a liberálisok alkotják majd.
Köszönjük, hogy velünk tartottak, jó éjszakát.
Az egy dolog, hogy 10,5 százalékpontot zuhant a bajor állampárt támogatottsága a 2013-as adatokhoz képest. Eközben ugyanis még mindig övé Bajorország: mind a 46 egyéni választókörzetben nyerni tudott a Horst Seehofer vezette erő.
Miután az AfD-s listavezető, Alexander Gauland bejelentette, hogy parlamenti munkájukat Angela Merkel levadászásának szentelik, a német viccpárt világgá kürtölte: legnagyobb parlamenten kívüli ellenzéki pártként ők Alexander Gaulandot vadásszák le.
A cseh-lengyel-német hármashatár mellett található Frauke Petry által elvitt Sächsische Schweiz két szomszédos körzete, Görlitz és Bautzen is a szélsőjobboldali párté.
Kedvesen emlékeztetik a történelemre Németországot.
Nem véletlenül jött személyesen kampányolni Heidelbergbe Angela Merkel. A CDU-s Karl Lamers nyerte egyéniben a körzetet, második az SPD-s Lothar Binding. Az Azonnalinak nyilatkozó Franziska Brantner, a Zöldek jelöltje 16 százalékkal csak a harmadik lett a délnyugati egyetemi városban, így egyéniben nem jut mandátumhoz.
A párt vezetői megelégelték, hogy beszorultak az Alexanderplatzra, így megkísérelnek a média kíséretében kitörni a helyszínről. A balos tüntetők azt kiáltják a politikusok és a rendőrök felé, hogy deutsche Polizisten schützen die Faschisten, vagyis hogy a fasisztákat védik a német rendőrök. Megpróbáltam bejutni a választási rendezvényre, ezúttal egy rendőr nem engedett be, tenyleg védik. Nem fogadja el az újságíró-igazolványomat.
A legendás focicsapatáról is híres baloldali hamburgi városrészt magába foglaló választókörzetben a Linkspartei nyert majd' 13 százalékot erősödve (33,8%), a Zöldek a másodikok (21,8%), a szociáldemokraták majd' 10 százalékot gyengülve a harmadikak (15,9%). A CDU 10,4%-ot kapott. A viccpárt, a Die Partei 6,4%-ot. Öt százalék alatt szerepelt a polgári-liberális FDP (4,6%), az AfD (4,5%) és a neonáci NDP (0,1%) is.
A saját pártja listavezetőivel is kritikus Frauke Petry 37 százalékkal megnyerte szászországi egyéni körzetét: csaknem 9 százalékot vert a CDU-s jelöltre.
Egyelőre semmi hír az Azonnali politikus-interjúalanyainak egyéni választókörzetben való szerepléséről.
forrás: Bundeswahlleiter
Egy szövetségi választás sem lehet mentség a németeknek arra, hogy holnap ne folytassák a termelést, úgyhogy a választási műsorok már rég véget értek. Gondolom, a rendes német bürgerek már fekszenek be az ágyaikba, hiszen hétfőn várja őket az autógyár. Annyira kis tüchtig polgárok, hogy szinte már viszolyogtató.
így hát ennek jegyében én is elköszönök, remélem, sikerült a laikusokat szórakoztatnom valamelyest, holnap folytathatjuk a jólesően ismerős magyarországi sárdobálást. Ez után a sterilitás után szinte már vágyom rá. Búcsúzóul megosztom az én eredményeimet egy "kire kéne szavaznod" kvíz alapján, ahogy az egész német választás, ez sem tartogatott súlyos meglepetéseket. Gute Nacht!
De messze nem ez a lap eddigi legjobb címlapja.
Eddig 155 egyéni körzet eredményeit számolták össze a 199-ből. Nem mutat olyan nagy eltérést a CDU és az SPD, az AfD egyelőre a becsültnél valamivel rosszabbul muzsikál.
Egy pillanatra visszanéztem, és látom, már javították is a jobboldali populista pártok pozíciójára vonatkozó térképet a Wikipedián. Egy szürke folttal kevesebb Európa térképén.
Megy az örömtwittelés! Marine Le Pen a jobbján, az AfD-s Frauke Petry a holland széljobbos pártvezér balján.
Megnyerte hamburgi körzetét a török származású, szocdem Aydan Özoguz, aki azzal keltett felzúdulást a kampány során, hogy azt írta egy cikkben: a nyelven kívül nincs olyan, hogy egységes német kultúra, hanem regionális kultúrák vannak. Az AfD-s Alexander Gauland erre úgy reagált, hogy Anatóliában kellene Özoguzttól megszabadulni, amivel persze még nagyobb botrányt kerekített. Özoguz ennek ellenére megnyerte hamburgi egyéni körzetét: csaknem öt százalékkal előzte be a CDU jelöltjét.
Hamburg szociáldemokrata főpolgármestere rendesen végigturnézza ma este a német tévéket. Szakért, nem mond nagyokat, nem akar kitűnni. Csak simán jelen van. Fogadási ajánlatokat e-mailben várok.
Anton Troianovski, a Wall Street Journal tudósítója a Twitteren azt terjeszti, hogy a Zöldek listavezetője, Cem Özdemir lehet az új külügyminiszter.
Az AfD-sek kint cigiznek, fotózzák a tüntetőket. A bulijuknak helyt adó klubba azonban nem lehet bemenni.
Egész érdekes arcokat ültet az AfD a parlamentbe. Az ismertebbek között van a két listavezető: a botránykeltő kijelentéseiről ismert Alexander Gauland és a nyíltan leszbikus Alice Weidel; valamint Frauke Petry, aki bár továbbra is pártelnök, a kampányban háttérbe vonult és a választás estéjén rögtön megragadta az alkalmat, hogy a médiában kritizálja a két listavezetőt. A Bundestagban folytatja az arisztokrata származású Beatrix von Storch is, aki jelenleg EP-képviselő.
A Süddeutsche Zeitung kigyűjtötte a kevésbé ismert leendő képviselőket is. Köztük van például a 73 éves Detlev Spangenberg, aki korábban a Stasinak is dolgozott, majd elmenekült az NDK-ból. Képviselő lesz Jens Maier drezdai bíró, aki korábban azzal került a sajtó érdeklődési körébe, hogy az AfD-től is bőven jobbra álló, neonáci NPD és egy politológus közti perben az NPD-nek adott igazat, valamint a 77 éves Siegbert Droese, aki holokauszttagadó kijelentéseiről híresült el.
Jó, belátom, én vagyok a provinciális nyugat-balkáni bunkó, de akkor is: masszív kultúrsokk volt, amikor Martinék elmondták nekem, hogy Németországban megfér egymás mellett a jobboldali köztévé (ARD) és a balliberális köztévé (ZDF). Lehet, hogy másoknak ez régóta köztudott, de én eddig majdnem semmit sem tudtam a német politikáról, úgyhogy ez full újdonság.
Arról nem is beszélve, hogy a baloldali ZDF az, ahol mindenki kékben meg fehérben nyomul, és a jobbos ARD-n nyilatkozik a honvédelmi miniszternő(!!!) homokbarnában, az SPD egyik tartományi miniszterelnöknője (?!?!?!!!) vörösben, az AfD listavezetője barna zakóban és valami cuki állatmintás nyakkendőben. Jó, a robotok is képviseltetik magukat, a leszbikus műsorvezető szürke blézere által.
Szóval a meleg színvilág a jobboldali köztévén tobzódik, a baloldali köztévén mindenki acélkékben. Miközben elméletileg a baloldal sajátja az érzelmesség, meg a szenvedély, Gyurcsány is megmondta: "szennnnnnvedélyt akarok!!!"
Hát, a németországi elvtársaktól hiába várja...
Békés demonstráció az AfD Alexanderplatzon lévő választási bulihelyszíne előtt. Humana second hand felirat alatt zajlik a rendezvény. Nem engedik ki a helyszínről a párt tagjait az ellentüntetők. A rendőrség közlése szerint 700 ember tüntet.
Frauke Petry AfD-elnök ad interjút a ZDF köztévének. A ZDF előtte bemutatta, hogy a leendő parlamenti AfD-frakció körülbelül fele az egyik listavezető, Alexander Gauland kezében van, Petry emberei mindössze csak a frakciólétszám negyedét teszik ki. Hogy a többiek kihez húznak, egyelőre rejtély, az viszont mindezek fényében igencsak esélyes, hogy nem a számos radikálist a pártból kizárni akaró, az AfD-t más pártokkal minél előbb koalícióképessé tenni akaró Petry lesz a párt frakcióvezetője majd. Petry közölte: nem akar sem kilépni a pártból, sem saját frakciót alapítani. Hogy négy év múlva is ő lesz-e a pártelnök, nem tudja. Hogy kik lesznek az AfD-frakció hangadói, a taz összegyűjtötte.
...mikor Németországban már régóta a robotok dominálják a popkultúrát. A német videojátékokban nem embereket vagy zombikat kell irtani, hanem robotokat, sőt, ez már odáig fajult, hogy míg a Command & Conquer franchise (kedvencem!) Generals címének Zero Hour kiegészítőjében a "General's Challenge" játékmódban a világ többi részének játékosai különféle tábornokokkal küzdöttek meg, addig a német verzióban ugyanezen tábornokoknak robotmásolatait kellett legyőzni. Mutatom, ez hogy nézett ki:
Egy videojátékban lehet, hogy csak nevetséges, de amikor a politikai és médiaelit is egyre inkább robotnak tűnik, én kezdenék aggódni...
Az FDP és a Zöldek már a választás estéjén nekiálltak keménykedni: bármi áron nem kötnek koalíciót, vannak programpontjaik, amikből nem engednek. A liberálisoknak ilyen a digitalizáció, a Zöldeknek a klímavédelem. A Zöldek részéről Göring-Eckardt kerek-perec kijelentette, hogy nem lesznek egyszerű koalíciós partner.
Egy ünneplő FDP-s csajtól megkérdeztem, mégis mennyi az öröksége, hogy FDP-s. Csak nevetett. Magyaroknak üzeni viszont, hogy kämpft für die Freiheit, vagyis hogy harcoljatok a szabadságért. Közben két zselézett hajú arról beszélget, hogy a Merkel feleslegesen dobta ki a plagizáló miniszterét, Guttenberget, hiszen minden jogász összeollózza a doktoriját. Guttenberget kéne visszahozni 2021-re, egyeznek meg.
Borzasztó, mindenki kékben van, ami, mint tudjuk, a hidegség, a nyugalom és a szakértelem színe, nem véletlen, hogy az IT-cégek is ezt a színt választják. Szörnyű, jellemzően sötétkék zakó, világoskék ing és valamilyen kék nyakkendő. Néha egy-egy szocin látok valami vöröset, például Schulz nyakkendőjét. Nőkön kék blézer. Merkelen is, mint említettem, de a ZDF választási műsorának műsorvezetőnőjén is.
Most épp két idős politikust interjúvol (biztos veteránok), egy zöldpárti bácsit (Hans-Christian Ströbele), aki Martin elmondása szerint négyszer nyert egyéniben zöldként, meg egy CDU-st (Michael Fuchs). Ströbele annyiban tér el, hogy farmerben és kardigánban van szövetnadág és nyakkendő heyett, de ki nem találnátok, azok milyen színűek... Herr Fuchs meg legalább sárga-fekete nyakkendőt visel, biztos a koalíciós preferenciáit (fekete=CDU, sárga=FDP) demonstrálandó.
Rettenetes ez a technokrata image, ennél már tényleg csak az lenne durvább, ha robotok lépnének a helyükbe, bár a franc tudja, lehet, hogy néhányuk már nem lefekszik aludni éjszakánként, hanem standby-üzemmódba kapcsol.
A ZDF köztévé talkshow-kal értékeli a választási eredményeket. Hans-Christian Ströbele, a Zöldek egyik alapítója, nagy öregje, aki sorozatban nyerte Berlin-Kreuzberg egyéni választókörzetét, a szemünk láttára változott át Schiffer Andrássá. Sétabotját szorongatva csatlakozik a köztévé-bashinghez, amit a szocdem Martin Schulz kezdett el ma este, és a bajor CSU-s Joachim Hermann folytatott.
Ströbele nagy tapsot kapott, mikor arra figyelmeztette a német közmédia szerkesztőit, hogy az AfD malmára hajtják a vizet, ha a szélsőjobboldali párt minden apróságán hetekig csámcsognak. Ströbele bejelentette: attól még, hogy nem indult újra képviselőnek, még fog politizálni, és meg is ragadja az alkalmat, hogy elmondja, személy szerint nem hisz a Jamaika-koalícióban. Merne mást mondani Kreuzbergben!
A liberálisoknál betűznöm kellett a Budapest szót a sajtóakkreditációhoz. Ezek igazi nyugatiak! Saint Tropez-t tudják csak leírni. Közben már a Wir Sind Helden megy.
Ma több meglepetés is született Berlinben. Egyről itt eddig nem esett szó, ezzel búcsúzom: a délelőtti Berlin Maratonon rajthoz állt a világ három legjobb maratoni futója, köztük a világcsúcsnál két és fél perccel jobb egyéni csúccsal rendelkező (itt olvasható, hogy lehet ez) Eliud Kipchoge is, sokáig nagyon gyorsan futottak, de végül egyikük sem döntött világcsúcsot. További szép estét mindenkinek!
Jól tudta mobilizálni a korábban passzívakat, és több mint egymillió szavazót szerzett a CDU-tól az AfD. A jobboldali populista párt azonban a szocdemektől és a keletnémet állampárt utódjától, a Linksparteitól is hódított el szavazókat a Die Welt összesítése szerint.
Frauke Petry, az AfD társelnöke a ZDF-nek azt mondta: Merkel és a nagykoalíció tevékenysége elleni protestből szavaznak rájuk az emberek. Határozott konzervatív vonalat kell vinni, nem a prostestpárti jelleget, ilyen gyenge ellenfelek mellett 20 százalékon kellene lennünk – tette hozzá, a két listavezetőt, Alexander Gaulandot és Alice Weidelt kritizálva.
Szerinte a Schulz-kampány csődöt mondott: „Míg a többi párt szavazói elsősorban azért szavaztak pártjukra, mert egyetértenek vele, az AfD-szavazók 60 százaléka azért szavazott rá, mert a többi párttal elégedetlen.”
Tamás egyéként általában jól szokta látni a dolgokat, főleg közgazdaságilag van igaza rendszerint, de túl hajlíthatatlan volt ahhoz, hogy politikában haladást tudjon elérni. Rajtam kívül a másik jellemző illusztrációja annak a mondásnak, hogy mi jár annak, akinek igaza van? A szája. De azért én elviselném, ha az Azonnalin publikálna.
Megérkeztem. Végre jólöltözött emberek. Fiatal csajok tánciznak, idős urak borozva nézik őket. Lady Gaga megy, eddig ABBA volt.
1. CDU/CSU 32,8%
2. SPD 20,7%
3. AfD 13,2%
4. FDP 10,4%
5. Zöldek 9,1%
6. Linkspartei 9%
A viccpártról, a Die Parteiről egyelőre nincs hír.
Kényszerítse-e az EU Lengyelországot és Magyarországot, hogy befogadjon menekülteket? Ez az utolsó kör témája a Berliner Rundéban. Az AfD-sek válasza egyértelmű nem: ezt önkéntesen a tagállamoknak kell eldönteniük.
Katrin Göring-Eckardttól, a Zöldek listavezetőjétől egyenesen azt kérdezte a riporter: el kell-e hagynia Magyarországnak az EU-t, az után, hogy a kormány nem akarja betartani az Európai Bíróság menekültkvótás döntését? Göring-Eckardt meglepőt válaszolt, miszerint nem, mégpedig az ellenzék miatt.
Magyarországnak most olyan kormánya van, amely nem akarja a szabályokat betartani, és erre az esetre van megfelelő eljárás az EU-ban. De amíg az országban van EU-párti ellenzék, addig én lennék az utolsó, aki Magyarország EU-ból való távozását akarná – fejtette ki.
Még mindig Berliner Runde! Utolsó kérdés az ARD-n a Zöldek társelnökéhez: "Ki kell-e zárni az EU-ból Magyarországot, amely nem fogadja el az Európai Bíróság döntését?" Válasz: végig kell vinni a szabályszegési eljárást, de az EU-párti ellenzékre tekintve nem volna jó, ha kizárnák.
A magyar ügyekkel is sokat foglalkozói oslói professzor, Cas Mudde szerint az AfD most protesztszavazatokból gazdálkodik, vezetői nem népszerűek, ráadásul a belső ellentétek miatt szét is robbant idővel. Erről szól gyorsreakciója a Guardianen.
Joachim Herrmann (CSU) olyan hangosan kiabál az ARD-n, hogy még az internetem is elment egy pillanatra. Azt kiabálja, hogy az egyik fő baj a kampányban az volt, ami ebben a választás utáni adásban is, nevezetesen hogy az adásidő felében csak az AfD-ről van szó. Szerinte a közszolgálati adóknak súlyos felelősségük van abban, hogy az AfD így megerősödött az utolsó hetekben.
Tudom én, hogy a magyarországi polgárháborús állapotokhoz képest szimpatikusabbnak tűnik a civilizált német sílus, de én azért azt a langyosvizet sem kívánom, ami ott van náluk! Szörnyű nézni ezt a papnöveldét, szerintem részben emiatt a kilúgozott unalom miatt nőtt az AfD támogatottsága, hogy történjen már valami!
Ha most a ZDF-re kapcsoltok, láthatjátok, hogy a bejutó pártok vezetői/erősemberei beszélgetnek a választásról. Ott van Merkel és Schulz is, de magyarországi demokratáknak riasztó lehet, hogy az AfD is képviselteti magát egy visszafogott Andor László-hasonmással (biztos a kés-villa tagozatból). Iszonyatosan lohasztó, ami ott megy, folytott hangú kvaterkázás, már elhangzott a "konstruktive Opposition" kifejezés is. Ráadásul majdnem mindenki kékben van (főleg Merkel), inkább tűnik ez egy techcég igazgatósági ülésének, mint politikai vitaműsornak.
Szóval értem én, hogy nem jó, ami itthon van, de azért az is egy szélsőség, amit a német politika produkál most, ebből a szempontból is valahol középen van a helyes állapot.
Beszédesek a Die Welt által közzétett grafikonok, amelyek kor, nem és foglalkozás szerinti megoszlásban mutatják az eredményt. Eszerint a CDU 32 százalékos eredményéhez leginkább az idősek, közülük is a nők járultak hozzá (47 százalékban), míg a 30 év alattiak körében csak 25 százalékos Merkel pártjának támogatottsága.
Még mindig egy asztalnál ülnek a parlamentbe bejutó pártok vezetői! Végül nem Martin Schulz lett a Berliner Runde legnagyobb sajtóhibáztatója, hanem a bajor CSU listavezetője, Joachim Hermann. Szerinte az, hogy a jobboldali populista AfD bejutott a Bundestagba, nincs ott Németország legnagyobb problémái között, az azonban figyelemreméltó, hogy a közmédia hogyan nagyította fel a párt jelentette potenciális veszélyeket, naggyá és fontossá téve az AfD-t. Eközben Jörg Meuthen, az AfD egyik vezetője bejelentette: provokatív ellenzékiségre készülnek, az ellenzéknek ugyanis muszáj provokálnia is parlamenti munkája során.
Két tweetet is írt, mióta végetértek a német választások. Ez itt az első:
Great solidarity for our National Anthem and for our Country. Standing with locked arms is good, kneeling is not acceptable. Bad ratings!
Ez meg a második:
Please to inform that the Champion Pittsburgh Penguins of the NHL will be joining me at the White House for Ceremony. Great team!
Az FDP-nél jók a csajok, csak sajnos nincs Porschém, azaz nincs esélyem. Jó germán milliárdoslányka-fejűek. CDU-nál inkább a Kaufhaus-divat dominál, jobb esetben Peek&Cloppenburg. Az FDP-sek pazar eleganciát tolnak, el kell ismerni. Megemelem a cilinderem!
Katrin Göring-Eckardt úgy oktatta ki visszafogottságról és konstruktív ellenzékiségről Schulzot az előbb a Berliner Rundéban, mintha máris kormányon lenne. Mondjuk nem is látszik más opció, mint a Jamaika-koalíció, vagyis a CDU-FDP-Zöldek kormány.
Identitás szerint bizonyára FDP-re szavaztam volna, ha lenne szavazati jogom Németországban. Viszont, hogy őszinte legyek, tetszett a Linke képviselőjének tökösen vállalt internacionalizmusa is, amiről az Azonnali-interjúban olvashattam (hangsúly inkább a tökösségen, mint az internacionalizmuson). Na nem szavaznék rájuk (komcsikra nem!), de a koalícióba jöhetnének. Koalíciós Nagy Testvérnek pedig a két centrumpárt közül inkább az SPD-t választanám, hogy azért túlsúlyban legyen a progresszivitás, meg hátha Schulz keményebben bánna az Orbán- és Kaczinsky- féle belső bomlasztókkal EU-s szinten. Na persze, ez most már csak fantázia marad, de álmodozni csak szabad!
Még mindig Berliner Runde. Martin Schulz mindenkivel összeveszett pár perc alatt a stúdióban. Angela Merkellel közölte: továbbra is tartja magát ahhoz, hogy amíg a nagykoalíciós kormány hivatalban van, kitartanak mellette, utána azonban egy percig sem támogatják tovább. Schulz ezután csavart egyet mondandóján, és hozzávágta a kancellár fejéhez, hogy a választók leszavazták a mostani kormányt, így a legnagyobb vesztesnek a kancellárnak kellene éreznie magát.
A Pegida hazájában a választókerületek felének megszámolása után az AfD áll az első helyen 24%-kal, a CDU 22,6%-on áll.
Állandóan belebeszél Angela Merkel szövegelésébe a Berliner Rundéban. Mikor ő kapja meg a szót, egy közbekérdést úgy hárított el láthatóan nem jó kedvében, hogy elege van már abból, hogy a német köztelevíziókon nem tud elmondani egy mondatot, mert nem hagyják, hogy elmondja. Vajon mikor kezd rá a Lügenpresse-szólamra?
Arron Banks bristoli biztosítós, a Leave.EU szélsőjobbos kampány fő pénzelője Westmonster nevű oldalának Twitterén örvendett a „tömeges bevándorlásellenes” német párt sikerének, igaz, sajnos azt hiszi, körülbelül 100 helyet nyertek. Jelenleg azonban úgy néz ki, hogy csak 87 mandátumuk lesz.
A konzervatív Merkel-párt bulijáról jelentkezem.
Elkezdődött a Berliner Runde, a német köztévék hagyományos választás utáni műsora, ahol egy asztalhoz ültetik minden parlamentbe jutó párt listavezetőjét. 8 százalékot veszített a CDU, és 1949 óta ez a második legrosszabb eredményük – szembesítette a ZDF műsorvezetője a kancellárt. Ennek ellenére Merkel nem csalódott, bár elismeri, hogy jobb eredményt kívánt volna.
Schulz keserűnek nevezte az eredményt. Az SPD-t meg akarja erősíteni magát a demokrácia ellenségeivel szemben, akik most bekerültek a Bundestagbe – utalt az AfD-re. Merkelnek nagy a felelőssége abban, hogy az AfD ilyen eredményt ért el – tette hozzá Schulz, aki máris ellenzékiként beszélt a ZDF Berliner Runde című műsorában.
Azt hittem, nem lehet überelni a szóviccemet, miszerint "az Azonnali Péter nélkül Techetetlen lenne", de azért a CDU "voll muttiviert" vagyis "teljesen muttiváltan" szlogenje is erős versenyző.
A Fidesz leendő frakcióvezetője, Gulyás Gergely bejött pezsivel a CDU bulijának belső részére.
1. CDU/CSU 32,8%
2. SPD 20,8%
3. AfD 13,1%
4. FDP 10,3%
5. Zöldek 9,1%
6. Linkspartei 9%
A legtöbb nemzetnek van valamilyen "hús+kenyértészta kemencében" típusú étele. Pizza, kenyérlángos, Yorkshire pudding... Na, a németeknél a kenyérlángos helyi megfelelőjét Flammkuchennek hívják, ezt fogyasztjuk itt Martinéknál, miközben az eredményeket elemezzük:
A pálya széléről persze könnyű elégedettnek lenni. A FAZ nem reprezentatív felmérése szerint viszont az olvasóik nagy része elégedetlen a választás eredményével.
A ZDF köztévé adatai szerint a baloldali populista Linkspartei a harmadik, a szocdemek csak negyedikek.
A CDU keleten 9,9 százalékpontnyit csökkent 2013-hoz képest, de a szocdemek és a Linke is sokat vesztett. Nem úgy az AfD!
Nácik, kifelé! - és hasonlókat kiabálnak. Elég feszültnek tűnik a hangulat.
A Zsidók Központi Tanácsát (Zentralrat der Juden) sokkolta a hír, hogy az AfD bejutott a parlamentbe. Egy olyan párt jutott így parlamenti képviselethez, amely megtűri a szélsőjobboltali gondolatokat a soraiban és a kisebbségek ellen uszít – mondta Josef Schuster, a testület elnöke a FAZ tudósítása szerint.
A Momentum, mint ismeretes, korábban népszavzást kezdeményezett arról, hogy két ciklusnál többször ne lehessen senki Magyarországon miniszterelnök, amiről az Azonnalin írtam meg, miért nem baj, hogy nem lett belőle semmi. Ehhez képest Merkel most kezdheti meg a negyedik ciklusát. A dolog pikantériájához ad, hogy Fekete-Győr András, a Momentum elnöke a kisebb kormánypárt CSU-nál volt gyakornok korábban. Jobb is, hogy elengedték ezt a témát, tőlem meg nem szép, hogy folyton felhánytorgatom, de olyan szórakoztató! :DDD
A zöldek nagy öregje, Jürgen Trittin beszél éppen valamelyik kivetítőn a CDU buliján. Egy nagyhasú CDU-s vissza is szól a tévének:
Csalódott a CSU elnöke, Horst Seehofer bajor miniszterelnök: nem csak saját pártja siralmas eredménye, de összességében a CDU eredménye miatt is. A ZDF-nek nyilatkozva Seehofer leszögezte: mindent megteszünk, hogy Németország Németország maradjon Bajorország pedig Bajorország. Az ország kulturális identitása kapcsán megosztott az ország, ezt a megosztottságot a politikának át kell hidalnia – mondta.
A kormányalakítással kapcsolatban nem akart jóslásokba bocsátkozni. Seehofer megismételte, hogy az AfD és Linke kizárt, de bármely más demokratikus erő szóba jöhet a koalíciós tárgyalásokkor. A CSU azonban nem megy bele rossz kompromisszumba, ami elmélyíti a megosztottságot – tette hozzá.
...ugyanis már hat órája nem twittelt semmit. Pedig már nagyon várjuk. Angie, make Germany great again!
Az infratest dimap szerint Jamaika-koalíciónak csak a választók 23%-a örülne. Az FDP-szavazóknak tetszene a legjobban, míg a CDU/CSU szavazóinak is csak 31%-a örülne ennek. Persze egy ilyen eredménynél mindig kérdés, hogy amikor fel lett téve a kérdés, még milyen opciók voltak reálisak.
Az Echo TV csak most ért be ide. Remélem, azt mondják, hogy senki nem hallgatja Merkelt, és eleve nincs is olyan, hogy Merkel.
Köztudott, hogy a britek csak akkor hajlandóak EU-s országok belügyeivel foglalkozni, ha azoknak köze van Jamie Oliverhez vagy Nigel Farage-hoz. Utóbbi miatt a londoni Telegraph még nagyobb cikket is leadott az AfD kampányfinisének eseményeiről, mivel a párt EP-képviselője, Beatrix von Storch erre Farage-t is meghívta.
A brexit főkortese arról beszélt nekik, hogy Nagy-Britannia kilépése remek lehetőség lenne arra hogy a németek megmutassák Merkelnek, mit is gondolnak. Farage-on egyébként néhány hónapja még azért röhögött a brit baloldal, mert felröppent egy azóta cáfolt pletyka, hogy német felesége révén sorbanállt a londoni német nagykövetségen, valószínűleg útlevélért.
Klemen Slakonja egyeseknek a Putyinról szóló dala miatt lehet ismert, de "feldolgozta" Merkelt is, aki sikeresen megőrizte Bundesmutti jellegét:
Nem önmagában a kormányzásért akarunk kormányozni, hanem azért, hogy változást érjünk el – mondta Cem Özdemir, a Zöldek listavezetője a ZDF riporterének, aki a Jamaika-koalíció lehetőségeiről faggatta. Arra a kérdésre, hogy mik azok a feltételek, amikből nem engednek a koalíciós tárgyalások során, a klímavédelmet, az EU-pártiságot és az igazságos társadalom iránti elkötelezettséget sorolta fel.
... ha ellenzékbe kerülnének. Legalább is egy hete még ezt mondta Lindner. Jó ok rá, hogy Merkel bevegye őket a kormányba. :) Annak viszont azt a feltételét állítja az FDP, hogy szigorítsa a kormány a menekültpolitikát.
Ellenzéki szerepre készülünk, a feladatunk a kormányt ellenőrizni, az előző években ilyen nem volt – nyilatkozta a ZDF-nek Alice Weidel, a jobboldali populista AfD másik listavezetője. A riporter kérdésére Weidel leszögezte: vizsgálóbizottságot fognak kezdeményezni Merkel ellen, mert szerintük a kancellár menekültpolitikai döntései minden jogalapot nélkülöztek. Hogy elég támogatót tudnak-e szerezni majd a Bundestagban a kezdeményezéshez? Majd kiderül, hogy van-e elég igazi demokrata – mondta Weidel.
Angela Merkel marad Németország kancellárja. Eddig Helmut Kohlnak sikerült csak négy cikluson át hatalmon maradnia, Merkel a most vasárnapi győzelmével maga is megkezdheti a negyedik kancellári mandátumot. Gyorselemzésem a pozsonyi Új Szóban!
Budapest gratulál / Budapest gratuliert, írta ki Facebookra a magyar miniszterelnök, vagy valamelyik embere. Hogy kinek gratulál, nem közli. A hazai kormánypárti sajtó inkább AfD-szimpatizáns, mint CDU-s. Orbán a bajor kormányfőnek, Seehofernek nagy barátja, neki viszont nem igazán van mihez gratulálni, hiszen 1949 óta nem szerepelt ennyire gyengén a bajor CSU.
A CDU, a CSU, az FDP és Grüne kaptak kormányzásra felhatalmazást, nem az SPD – mondta a szocdemek parlamenti frakcióvezetője, Thomas Oppermann, aki megerősítette: nem fognak koalíciós tárgyalásokba bocsátkozni, hanem az ellenzékben készülnek vezető szerepre.
Azért mennyire örülhetne a KDNP vagy a magyarországi ellenzék, ha éppen 40% alatt teljesítene, mint az emiatt siránkozó CSU. Martin szerint ebbe bele is bukhat az elnökük, Orbán Viktor nagy barátja, Horst Seehofer. Horst, Horst, nem hallottál még az Orbán-átokról?! Hát kellett ez neked?!
Remélem, neki kell nyilatkoznia a nemzetközi sajtónak.
1. CDU/CSU 33,3
2. SPD 20,8
3. AfD 13,2
4. FDP 10,1
5. Zöldek 9,3
6. Die Linke 8,9
Kormányozni csak nagykoalícióval lehet tovább (nem lesz) vagy Jamaika-koalícióval (CDU-FDP-Zöldek, lesz).
Németül nem értőknek (mint én) tudom ajánlani a Deutsche Welle (DW) közvetítését. Nem csak a százalékos és mandátum szerinti eredményeket, meg a nyereséget/veszteséget mutatja, de azt is ki lehet kombinálni, hogy milyen koalícióban lenne meg a kormányzó többség. Jellemző módon a CDU/CSU alapból be van jelölve, mint koalíciós partner.
Színpadra lépett a német kancellár is. Angela Merkel azt mondta: bár valamivel jobb eredményre számítottak, a CDU és a CSU (külön említve a nagyott bukott bajor testvérpártot) továbbra is a legerősebb erő, így sikerült a kampányban kitűzött stratégiai célt teljesíteni. Felhatalmazást kaptuk a kormányalakításra, az ellenünkben nem lehet kormányt alakítani – fogalmazott Merkel. Önkritikrát is gyakorolt, mikor azt mondta: az a feladat, hogy visszanyerjék az AfD-től az elvesztett szavazókat.
A kereszténydemokraták berlini bulijában mindenki CDU-zöld-FDP-koalíciót akar, egy münsteri párttag szerint az FDP nem bújhat el a felelősség elől. Volker Kauder, a CDU/CSU frakcióvezetője bejelentette: az AfD rasszizmusat nem fogják tűrni az ülésteremben.
A CSU elnöke rövid sajtótájékoztatón savanyú arccal közölte a pártjának becsült 38,5 százalékos eredmény után, hogy nincs semmi jó, amit mondhatna. Ez nagy bukás, de köszöni az aktivistáiknak és párttagjaiknak a munkát.
Amióta (kb. 2-3 hete) tudom, hogy a Bundestagban eddig egyébként baloldali többség volt (SPD, Linke, Grüne, ahogy Csaba megírta), azóta gondolom, hogy Schulz megérdemelten nem tart sehol. Mekkora politikai antitalentumnak kell lenni ahhoz, hogy bent maradjon a nagykoalícióban és kormányon tartsa a fő ellenfelét (Merkelt) választásokig?! Ahelyett, hogy egy konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal megszerezze a kancellárságot és kormányból kampányoljon?! A balodaliak per definitionem balfékek mindenhol, vagy csak én vagyok machiavellista?
Mindegy, ahogy nézem, ez a hajó elúszott, a SPD csak egy négypárti koalíció élén lehetne kormánypárt (SPD-Linke-Zöldek-FDP), annál már inkább való nekik az ellenzékiség.
Szórakozás ma estére: vajon meddig marad még szürke Németország ezen a térképen?
Ez volt az utolsó ciklus, hogy nem volt liberális képviselő a Bundestagban – kezdte a szabad demokraták pártelnöke a könnyeivel küszködve. A szabadság frakciója leszünk a parlamentben – folytatta Christian Lindner hatalmas taps és ujjongás közepette. Meg is jegyezte: „ha minden mondat után ujjongtok, hosszú estére készülhetek” – ez sem vette azonban kedvét az FDP szimpatizánsainak.
A visszajövetelünk egy bátorító üzenet – folytatta. Egy bukás után egy új kezdet lehetősége adatott meg, amiért Lindner köszönetet mondott a szavazóiknak.
Jan Böhmermann, a török államfő által beperelt német humorista dalban köszönti, hogy Németország végre ismét visszatért a Reichstagba, avagy hogy az AfD bekerült az alsóházba. A klipben az AfD-s Facebook-kommentelők nyelvezetében szó esik büdösszájú baloldaliakról, Merkel CDU-s parazitáiról, balzöldfasiszta médiakartellről, a Zöldek betiltásáról és természetesen az iskolák gendertől és melegektől való megtisztításáról.
1. CSU/CSU 33,3%
2. SPD 20,9%
3. AfD 13,2%
4. FDP 9,9%
5. Zöldek 9,4%
5. Linkspartei 9%
Kormányalakítás csak CDU/CSU-FDP nagykoalíció vagy csak Jamaika-koalíció esetén lehetséges.
Nem lesz velünk könnyű tárgyalni, ígéri Katrin Göring-Eckardt, a Zöldek női listavezetője. Megmutattuk: tudunk harcolni, most pedig megmutatjuk, hogy felelősséget is tudunk vállalni, jelentette be, hogy készen állnak arra, hogy a CDU/CSU-val és a polgári-liberális FDP-vel együtt kormányozzanak.
Az SPD kancellárjelöltje elismerte: a szocdemek elvesztették a választást. Nem örül az eredménynek, de megköszöni mindenkinek, aki részt vett a párt kampányában. Mint mondja, ezúttal nem sikerült megszólítania pártjuk hagyományos választói bázisát. Az AfD Bundestagba való bejutása szerinte választóvonal a II. világháború utáni német történelemben. Önkritikusan, a párt nagykoalíciós szerepvállalása kapcsán megjegyzi: még saját választóik közül sem tudtak mindenkit meggyőzni arról, hogy Németország erős és jó úton halad.
1949 óta először került 40% alá a CSU Bajoroszágban. 1949 és 2002 között csak egyszer csusszantak 50% alá, azóta viszont nem voltak felette.
A héten egy konferencián voltam a CSU Hanns Seidel Alapítványának egyik konferenciaközpontjában, Kloster Banzban. A házigazdák erősen aggódtak a hétvégi eredmények miatt, leginkább azért, mert az alapítványoknak osztható pénzek tortájára egy új jelentkező is lesz az AfD Desiderius Erasmus Alapítványa személyében.
Merkelék bajor testvérpártja elég siralmasan teljesített: 38,5 százalékot sikerült összeszednie a Horst Seehofer vezette CSU-nak, ami 1949 óta a legrosszabb eredményük. A legutóbbi választáson 49,3 százalékot értek el.
Horst Seehofer egyébként Merkelnél jóval keményebb hangot ütött meg migrációügyben, de ezek szerint a hívei közül így is sokan átszavaztak az AfD-re. Kérdés, hogy Seehofer maradhat-e pártelnök egy ekkora blama után.
Ma este azt is végigkövetjük, hogyan szerepelnek az Azonnali által az elmúlt hetekben meginterjúvolt német politikusok. A zöld Franziska Brantner a délnyugati Heidelbergben, az FDP-s Nicola Beer Frankfurtban, a Die Linkés Stefan Liebich Berlin-Pankow-ban, a szocdem Axel Schäfer a Ruhr-vidéki Bochumban küzd meg a választók kegyeiért. Egyedül a CDU-s Christoph Bergner nem indul egyéniben.
Üdvözlet mindenkinek, szokásos késéssel megérkeztem én is, és elkezdem szórakoztatni az olvasókat azzal, hogyan próbálom előismeret és nyelvtudás nélkül megérteni, hogy mi a Teufel történik éppen.
A Bajor Televízió felmérése szerint a CSU csak 38,5%-ot ért el Bajorországban, több mint 10 százalékponttal kevesebbet, mint 4 éve (49,3%).
1. CDU/CSU 33,3%
2. SPD 20,8%
3. AfD 13,2%
4. FDP 10,1%
5. Zöldek 9,2%
5. Linkspartei 8,9%
Az Infratest-Dimap szerint az AfD 1 millió szavazót a nem választók közül mobilizált, ugyanennyit vett el a CDU-tól, míg félmillót az SPD-től, és ugyanennyit a többiektől.
A német közmédia információi szerint a választási vereséget követően nem akarják folytatni a nagykoalíciót Merkelékkel a szocdemek.
Nagyon kíváncsi vagyok, hogy az exit poll mennyire lesz pontos, és nem csak a levélszavazatok miatt. Én előre 15%-ra tippeltem az AfD-t, s könnyen lehet, hogy a rejtőzködés-faktor még feljebb viszi ezt a 13%-ot. Ahogyan azon sem nagyon lepődnék meg, ha az SPD lecsúsza 20% alá.
Egyébként a legutóbbi választásnál emlékeim szerint elég pontos volt az exit poll, és a választások előtti utolsó felmérések sem lőttek nagyon mellé. A mostani eredmények némileg előre vetíthetőek voltak az utolsó hét trendjeiből: a CDU lefelé ment, az AfD pedig felfelé.
„Megcsináltuk, bejutottunk a Bundestagba és megváltoztatjuk ezt az országot!” – értékelt Alexander Gauland, az AfD listavezetője. Az első exit pollok szerint a jobboldali populista AfD 13 százalékkal a harmadik helyen áll.
„Azon fogunk dolgozni, hogy a Bundestagban ismét szerepet játsszon, amit az emberek az utcán gondolnak” – mondta Gauland.
Fabio De Masi linkés EP-képviselő az amerikai szocialista Jacobinnak azt nyilatkozta, Schulz munkaszegénységet és a nyugdíjrendszer leépítését támadó kampánya azért lett kudarcos, mert közben Schulz lefeküdt a CDU-nak Berlinben. „Az elmúlt négy évben piros-vörös-zöld (SPD-Linke-Zöldek) többségünk volt a Bundestagban, Schulz ezt használhatta volna a szociális egyenlőtlenségek fékezésére akár még a választás előtt is. Ehelyett úgy érvelt: ezt nem tehetjük, koalícióban vagyunk Merkellel.
Amikor viszont az azonos neműek házasságáról volt szó, azt piros-vörös-zöld többséggel fogadta el a Bundestag. Utána azt mondtuk Schulznak, még Merkel is megmutatta hogy lehetséges, akkor miért nem csináljuk ezt? Akármilyen kicsi ügyben is együtt lehetne szavaznunk, mint az egyenlő fizetés az ideiglenes munkahelyeken, megváltoztathattuk volna, miről is szól a választás, de a Szociáldemokrata Párt semmit nem akart megcsinálni, ami kicsit is kockázatos vagy balos.”
Aminek ugye nem nagyon szabad hinni – hogy miért, lásd lejjebb.
1. CDU/CSU 33,5%
2. SPD 21%
3. AfD 13%
4. FDP 10%
5. Zöldek 9%
5. Linkspartei 9%
Magyarországhoz hasonlóan a többségi és az arányos elemeket vegyító rendszerben szavaznak a németek: mindenkinek két szavazata van, az egyiket az egyéni választókerületének jelöltjére, a másikat tartományi pártlistákra adhatja. A listán szintén 5 százalékos küszöböt kell megugraniuk a pártoknak a parlamentbe jutáshoz. Az úgynevezett Überhangmandatok miatt (ha egy párt egyéniben több választókerületet nyer meg, mint amennyi helyet a listáról vinne) viszont a Bundestag létszáma nem fixen meghatározott, több is lehet a minimális 598-nál.
A legutóbbi ciklusban 631 képviselő ült a német szövetségi parlamentben. A képviselők közül 299-et választanak egyéni választókerületben. Ha csak az így bejutott képviselőket nézzük, ez 61,5 millió német választójogosulttal számolva azt jelenti, hogy átlagosan nagyjából 205 ezer polgárra jut egy mandátum.
Érdekes ezt összevetni a magyarországi 106 egyéni választókerülettel és 8 millió választójogosulttal, ami azt jelenti, hogy egy egyéni mandátumra nálunk jóval kevesebb, átlagosan nagyjából 75 ezer választó jut. Ezt persze árnyalja a választási részvétel is, amiről nemsokára lesznek hivatalos adatok.
A levélszavazatok magas aránya miatt valószínűleg nem túl pontosak az urnazáráskor, vagyis 18 órakor közölt exit pollok, figyelmeztet a Frankfurter Allgemeine. 2013-ban a választók negyede adta le előre szavazatát, idén ez akár a szavazatok több mint harmadánál így történhetett. Aki már az elmúlt hetekben elpostázta a szavazócetlit, azt a közvélemény-kutató intézetek nem is tudják megkérdezni a szavazókörökben a választás napján, így a 18 órakor közölt exit poll felmérések jelentősen torzíthatnak. A levélszavazatok a szavazatszámlálás kezdetét követően közölt részeredményekben lesznek majd csak benne.
Bár az eddig elmaradt „Trump-effektus” miatt az USA-ban nem igazán foglalkoztak a német választásokkal, a New York Times azért még ma is figyelmeztet, hogy „történelmi” esemény az Alternatíva Németországnak esetleges jó szereplése, hiszen 1945 óta először kerülne be német szélsőjobboldali párt a Bundestagba. Melissa Eddy és Steven Erlanger berlini tudósítók arra figyelmeztetik az amerikaiakat, hogy ugyan a német választás „egy kiszámíthatatlan európai választási év unalmas záróakkordja”, mindenképpen történelmi, amennyiben a bevándorlóellenes párt 10-15% között is kaphat szavazatokat és ezzel, a Bundestag felszólalásai által „a szélsőjobb jókora platformot kapna”.
A Times tudósítói még egy keletnémet születésű munkást is megszólaltattak, aki szerint Alice Weidel és Alexander Gauland pártja „igazi ellenzék lenne” és „Merkelnek el kell takarodnia”. A lap azt is írja, hogy Merkel jobban szeretne a jobbközép FDP-vel koalícióra lépni, mint a szociáldemokratákkal.
A szociáldemokrata SPD-nél sósmogyorót adnak. A Linkénél nem voltam, túl messze van. Az AfD rejtőzködik: nem ott vannak, ahová a sajtómeghívó szólt. Állítólag egy alexanderplatzi diszkóban bújtak meg. A marxista-leninista MLPD-sek mondták nekem tegnap a kampányzáró bulijukon, hogy átmennek kövekkel megdobálni őket.
Gyakran olvasni-hallani a német médiában, hogy az 5 százalékos bejutási küszöböt nehezen elérni tudó kispártokra leadott szavazat elveszik, ezáltal a jobboldali populista AfD-t erősíti. A német választási rendszerben a bejutási küszöb alatti pártokra adott szavazatokat ugyanis egyenletesen elosztják a Bundestagba bekerülő pártok között, így ebből a szélsőjobb is profitál. A német viccpárt, a Die Partei egy mandátumbecslő szoftverrel cáfolta ezt meg a minap.
Eljátszottak ugyanis a gondolattal, hogyan alakulnának a mandátumok a jelenlegi 5 százaléknyi „Egyéb pártra” adott szavazattal, ha ebből az 5 százalékból az ő körülbelül 2 százalékos szavazóbázisukat elveszik és elosztják szimpatizánsaik számára vállalható pártok között (fél-fél százalékot adtak az SPD-nek, az FDP-nek, a Zöldeknek és a Linksparteinek). Eszerint mind a négy párt több mandátummal rendelkezne, ám az AfD százalékos aránya mindössze (mandátumban nem kifejezhető) 5 ezrelékkel javulna. Az AfD tehát az AfD-választóknak köszönhetően lesz erős, nem a viccpárt miatt.
Beengedték őt is, engem is.
Gulyás egy sörautomata mellett áll és idegesen forog. Amúgy sárga karszalag van rajta, ami csak a külső sátorra jó. A kaja rossz, az emberek szarul öltözöttek. Megyek is vissza az FDP-hez, ott egy mandzsettagomb többe kerül, mint a CDU-sok egész ruhatára.
És a Die Zeit szerint Martin Schulznak ezt is kellett volna tennie. Mármint kemény, radikális hangnemben támadni nemcsak a CDU/CSU-t, hanem a teljes EU-elitet is. Az erősen ex-NDK-s kötődésű újbaloldali párt szerint a brit baloldal nekik is példaként szolgál. Katja Kipping, a Die Linke társelnöke a június 11-i hannoveri pártkongresszus után a Reutersnek azt mondta, Corbyn egyértelmű példa számukra, hiszen például a nemzeti vagyon újraelosztása ugyanúgy céljuk nekik is, a választásokon a párt szeretné a corbynos mozgósítós mintát is lemásolni.
Micsoda meglepetés!
Saját, jól felfogott érdekük szerint konzervatív-liberális CDU-FDP koalíciót óhajtanak a konzervatív-liberális napilap olvasói.
A CDU sajtóbejárathoz állok éppen sorba. Egy horvát közszolgálatissal leelőztük a sok udvarias németet. Mögöttem a Russia Today. Úristen. Ezeknél mindig van urán, nem?! Kilenckor isteni vacsi lesz az FDP-nél. Megyek majd vissza. Éljen soká Christian Lindner!
A Kettős Mérce összeszedte, milyen koalíciós esélyek jöhetnek szóba Angela Merkel fejében a választást követően. A legnagyobb választói támogatottságot a választás előtti közvélemény-kutatások szerint a CDU/CSU+SPD nagykoalíció tudná felmutatni (36+22=58%), ezt a Jamaika-koalíció, vagyis a kereszténydemokraták, a polgári-liberális FDP és a Zöldek összeállása (36+9+8=53%), a CDU-FDP-együttműködés (36+9=45%) és a CDU-Zöldek-koalíció követi (36+8=44%). A baloldali, vagyis piros-vörös-zöld felállás 22+9+8, vagyis 39 százalékot tud csak felmutatni, így annak semmi esélye, hacsak nem történik valami csoda.
Bajorország erős képviselete Berlinben a tét, írta ki az Orbán Viktorral kitűnő kapcsolatot ápoló bajor tartományi miniszterelnök Facebookra legszebb gyöngybetűivel, hozzátéve, hogy azért kell pártjára, a CDU-val pártszövetséget alkotó Keresztényszociáls Unióra szavazni, hogy Németország Németország maradjon. Ha valakit ennél kifinomultabb érvek is érdekelnek a CSU mellett, itt győződhet meg az igazukról.
Reggel 8 és este 18 óra között 299 választókörzetben, 73 500 szavazókörben adhatja le szavazatát 61,5 millió szavazásra jogosult német választó – a szavazókörökben mintegy 650 ezer ember dolgozik azon, hogy minden rendben menjen ma. A választók 30 százaléka egy felmérés szerint levélben szavaz, így olyan nagy forgalomra nem kell ma számítani a közintézmények környékén. A 2017-es választás lebonyolítása a német pénzügyminisztérium becslése szerint 92 millió euróba, vagyis körülbelül 28 milliárd forintba kerül.
Összesen 42 párt állt idén a rajtvonalra, 34 közülük tartományi listát is állított. 2013-ban 34 párt indult, 30 tartományi listával.
Nem linkgyűjtemény. Olvasmány. A Reggeli fekete hétfőn, szerdán és pénteken jön, még reggel hét előtt – tíz baristából kilenc ezt ajánlja a kávéhoz!
Feliratkozásoddal elfogadod az adatkezelési szabályzatot.