Az Oroszország elleni szankciók négy lehetséges célja és hatékonysága
Az Oroszország elleni szankciók négy lehetséges célja és hatékonysága

Az Oroszországgal szemben meghozott büntetőintézkedések kapcsán már most el kell kezdeni gondolkodni az exit-stratégián. Mikor és hogyan fogjuk a szankciókat feloldani, különösen, ha sem rezsimváltás, sem érdemi viselkedésváltozás nem figyelhető meg? Mi történik a háborút követő első napon? Mi történik, ha nem bukik meg Putyin – és mi történik, ha megbukik? A kesztyűt tehát felvettük, de nem tudjuk, meddig tart a meccs.

Szalai Máté
A háborús retorika nem növeli, hanem csökkenti a háború esélyeit

Putyin látja, hogy a NATO nem fogja megvédeni Grúziát vagy Ukrajnát, és a Krími-félszigetért sem fognak amerikai vagy francia katonák meghalni. Persze ettől még nem fogunk egy következmények nélküli világban élni, egy hagyományos konfliktus kirobbantása továbbra sem fogja valószínűleg megérni Oroszországnak, ugyanakkor az ideáltipikus béke és háború szélsőséges állapotok közötti szürke átmeneti zóna rengeteg lehetőséget rejt magában.

Szalai Máté
Két nyugati külpolitikai hiba, amelyek az ukrajnai válság eszkalációjához vezettek

Putyin látja, hogy a reálpolitika premisszái nem változtak meg, és azt is látta, hogy a Nyugatnak már nincs nagyon kedve háborúzni.

Az afganisztáni helyzet egy politikai, humanitárius és morális katasztrófa
Az afganisztáni helyzet egy politikai, humanitárius és morális katasztrófa

Joe Biden amerikai elnök hasonlóan két elődjéhez a „végtelen háborúk” lezárásának ígéretével kampányolt, Barack Obamával és Donald Trumppal szemben azonban ő már végleg feladta Afganisztánt és lehet, hogy Irakot is. Ez a helyzet az Egyesült Államok számára nem más, mint egy politikai, humanitárius és morális katasztrófa, amely ugyan nem rengeti meg az amerikai nagyhatalmiságot, de komoly problémákat okoz önmagának és szövetségeseinek, így Európának is.

Szalai Máté
Mi lenne, ha Kubáról beszélnénk az oda kiszervezett vitáink helyett?

Az elmúlt évtizedek legnagyobb kormány- és rendszerellenes tüntetési hulláma robbant ki a nyáron Kubában. A nemzetközi és hazai baloldal több képviselője is kiállt a rezsim mellett, annak vélt vagy valós baloldalisága miatt. Igaz, hogy a kubai rendszer több kérdésben (például az oktatáshoz vagy egészségügyhöz való hozzáférésben) „progresszív” álláspontot foglal el, ez azonban nem relativizálja azt a tényt, hogy egy diktatúráról beszélünk, amelyik baloldali intézkedések és erőszakos eszközök használatával tartja fenn a hatalmát.

A tálibok nem hozták vissza a kőkorszakot Afganisztánban
A tálibok nem hozták vissza a kőkorszakot Afganisztánban

Az Egyesült Államok húsz év után kivonul Afganisztánból, az pedig, hogy mi jön helyette, nagy kérdés. A legtöbb elemző szerint csak idő kérdése, hogy a tálibok vegyék át az uralmat Afganisztánban, ennek ellenére megoszlik annak megítélése, hogy hiba-e a kivonulás. Hogyan fog megváltozni az afgánok élete egy lehetséges tálib rezsim alatt? Kik lesznek a kivonulás nyertesei, és mit jelentett nekünk, magyaroknak a háború? Erről és sok más témáról beszélgett Szalai Máté Wagner Péterrel, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatójával, aki maga is többször megjárta Afganisztánt.

Hamarosan kiderülhet, tényleg Netanjahun múlik-e az izraeli-magyar barátság
Hamarosan kiderülhet, tényleg Netanjahun múlik-e az izraeli-magyar barátság

Szerda estig volt ideje Jair Lapid ellenzéki vezetőnek összehozni egy Netanjahu-ellenes koalíciót, és úgy tűnik, sikerült. Az utolsó órában létrejött megállapodást nyolc izraeli párt írta alá a szélsőjobboldaltól a zsidó baloldalon át az iszlamistákig. A kormány – ha egyáltalán létrejön – csak kisebb csodák árán tudná kitölteni négyéves mandátumát, és az Orbán-Netanjahu-barátság ellenére nem biztos, hogy romlanának az izraeli-magyar kapcsolatok.

Magyar népnek magyar progressziót!
Magyar népnek magyar progressziót!

Az amerikai viták Közép-Európát is elérték, de itthon gyakorlatilag csak a szélsőséges álláspontokat importáltuk, így az eseményeket vagy követendő forradalomként, vagy mindenképpen káros folyamatként értelmeztük. Magyarország nem gyengül, hanem erősödik, ha a nyugatiságunk nem a nyugati minták és mozgalmak automatikus átvételében teljesedik ki, hanem az önálló gondolkodásra és szabad útkeresésre való törekvésünkben.

Miért nem sikerül Iránnak és Amerikának megállapodnia, ha ugyanaz a céljuk?
Miért nem sikerül Iránnak és Amerikának megállapodnia, ha ugyanaz a céljuk?

Hiába az érdekegyezés és a csillagok szerencsés állása, lehetséges, hogy az Egyesült Államok és Irán mégsem tudnak megállapodni a nukleáris egyezmény „újraélesztéséről”. Az első ránézésre paradox helyzetet Szalai Máté négy okra vezeti vissza, amelyek mind a nemzetközi politikai tárgyalások jellegzetességeiből adódnak. A bizalom hiánya, az időzítéssel kapcsolatos viták és egyéb okok miatt a felek közötti egyeztetés olyan, mintha egy leromlott, de drága lakást akarnánk kivenni egy simlis tulajdonostól, miközben a szomszéd folyamatosan keresztbe akar nekünk tenni, és a család is érzelmileg zsarol minket, hogy ne költözzünk el otthonról.

Versengőbb világ jön a vírusválság után, és ezt Joe Biden is látja
Versengőbb világ jön a vírusválság után, és ezt Joe Biden is látja

A világon sok helyen figyelik, hogyan alakul az új amerikai kormány demokráciaterjesztéssel kapcsolatos politikája. Eddig úgy tűnik, a Biden-kormányban egyesek a demokrácia expanziójában, mások a meglévő demokráciák védelmében és erősítésében hisznek. A Fidesz esetleges bukását viszont biztosan nem Biden fogja elhozni, hanem a magyar választók akarata.

1 2 3