Ezt a biciklit sikerült túltolni. Amit a Szájer-botrányról, a vétóról és a Néppártról tudni kell

2020.12.04. 12:50

Szájer Józseféhez mérhető képességekkel egy jelenlegi fideszes EP-képviselő sem rendelkezik, így hatalmas veszteség az uniós színtérről való távozása. A magyar kormánypárt egyre szorultabb helyzetben van a Néppártban, a vétó hatásait pedig elszámította Orbán Viktor. Helyzet Stefano Bottonival és Hegedűs Dániellel!

Szájer Józseffel a magyar Európa-politika egyik utolsó nagy mohikánja távozott a közéletből Hegedűs Dániel, a German Marshall Found munkatársa szerint. A szexbotrányba keveredett fideszes politikus – aki EP-mandátumáról vasárnap, párttagságáról szerdán mondott le – kiválásával egyedülálló diplomáciai érzék és kapcsolati tőke távozik a Fideszből.

 

Akik pedig potenciálisan pótolhatnák, azok „nemcsak, hogy nem rendelkeznek ezekkel a képességekkel, de maguk is erősen támadott pozícióban vannak”

 

– mutatott rá a German Marshall Found munkatársa, utalva ezzel elsősorban Deutsch Tamás EP-delegációvezetőre, akit már 30 néppárti tag szeretne a frakción kívül látni, miután Manfred Weber magyar kormányra tett megjegyzéseit – amelyekkel az uniós pénzek kifizetésének jogállamisági kritériumokhoz kötésének elfogadása mellett érvelt – a Gestapo és az ÁVO jelszavaihoz hasonlította.

 

Hegedűs szerint ugyanakkor nem feltétlenül „szükséghelyzet” Szájer pótlása – abban az értelemben semmiképp, hogy nem ő volt a delegációvezető. A „szürke eminenciás szerepet” azonban nagy kérdés, hogy be tudja-e tölteni bárki a Fideszen belül, mert Szájerrel sok tekintetben senki nincs egy súlycsoportban.

 

A szakértő a magyar és a lengyel (azóta már csak magyar) költségvetési vétóról is beszélt: 

 

szerinte mind Orbán Viktor, mind Mateusz Morawiecki elmérték ennek jelentőségét, és mára több országban belpolitikai téma is lett az uniós kifizetések és a jogállamiság ügye.

 

Példként említette Mark Rutte holland miniszterelnököt, aki gyakran hivatkozik ezekre a megszólalásaiban.

 

Mit szólnak majd ehhez az olaszok?

 

Stefano Bottoni történész, aki Olaszországban könyvet is jelentetett meg Orbán Viktorról és rendszeréről, azt mondta: Szájer kiválása abban az értelemben akár jól is jöhet a Fidesznek, hogy egy homoszexuális embert a kormánypárt szavazótábora valószínűleg egyébként sem látott volna szívesen a pártban.

 

„Gyakorlatilag radikális jobboldali ideológiai sémát vesz át a Fidesz, és egyfajta viselkedésmintát vár el a saját embereitől. 

 

Biztos vagyok benne, hogy a Fidesz-szavazók többsége nem helyeselte volna Szájer József irányultsága miatt, hogy fontos pozíciókat tölt be. Most viszont meg lehet tőle szabadulni, és meg is szabadultak tőle” – fogalmazott Bottoni.

 

A magyar-olasz történész is beszélt a kormány költségvetési vétójáról: szerinte az Olaszországhoz hasonló államok, amelyeknek minden egyes euró számítani fog a következő időszakban, nagyon nehezen fogják megélni, ha Magyarország miatt csúsznak majd a kifizetések, és nem fogják elfogadni az ideológiai köntösbe bujtatott magyarázatokat.

 

„Az átlag olasz azt fogja mondani: adjátok ide a pénzt! És aki blokkolja a költségvetés elfogadását, az a mi ellenségünk. Nem ideológiai kérdést fognak ebből csinálni, és ez a magyar kormánynak még rosszabb hír” – mondta Bottoni.

 

Hogy Hegedűs Dániel mit gondol Stefano Bottoni utóbbi kijelentéséről, hogy milyen nyomás érkezhet a magyar kormányra a vétó miatt, hova tart a Fidesz és a Néppárt egyre inkább pengeélen táncoló viszonya, hogy milyen jövő várhatja a magyar kormánypártot a Néppárton kívül és miképp befolyásolhatja az egész történetet a közelgő német választás, mind kiderül a podcastból!

 

NYITÓKÉP: Vitárius Bence / Azonnali

 

Tetszett a cikk?

Az Azonnali hírlevele

Nem linkgyűjtemény. Olvasmány. A Reggeli fekete hétfőn, szerdán és pénteken jön, még reggel hét előtt – tíz baristából kilenc ezt ajánlja a kávéhoz!

Feliratkozásoddal elfogadod az adatkezelési szabályzatot.