Meddig tart majd a járvány utáni válság?

2020.09.11. 17:24

Lesz-e még bármi ugyanolyan, mint a járvány előtt? Jól költi-e el az állam a gazdasági akcióterv támogatásait? Miben maradhatunk le végletesen a járvány miatt? Kik lehetnek a mostani válság nyertesei? Bod Péter Ákos, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke és Balásy Zsolt, a HOLD Alapkezelő elemzője beszéli át mindezt a Helyzetben!

„Nem látom, hogy miért ne állhatna vissza minden gyorsan. Főleg, ha lesz vakcina”

 

– fogalmazott a Helyzetben Balásy Zsolt, a HOLD Alapkezelő elemzője. A szakember szerint ugyanis nem kell elhúzódó válságra számítani a koronavírus-járvány miatt, hiába estek vissza jelentősen a gazdasági mutatók.

 

Nem ért vele egyet Bod Péter Ákos korábbi MNB-elnök: Bod szerint

 

„lerombolni mindent gyorsabb – és ez a vírusnak most bizony sikerült – helyreállítani nehéz”,

 

és úgy látja, a járvány miatt jelentős változások előtt állunk, mert „semmi nem lesz ugyanolyan, mint azelőtt”. Emlékeztetett: a rendszerváltás után kilenc évre volt szüksége a magyar GDP-nek ahhoz, hogy ismét a rendszerváltáskor látott szintre kapaszkodjon vissza.

 

Bod emellett azt mondja, attól is tart, hogy a társadalmi feszültségek kiéleződnek. Ennek szerinte már most is vannak jelei, amelyek például a maszkhordás körüli vitákban jelentkeznek. Valamint szerinte a bűnbakkeresés eljuthat oda, hogy a válság miatti elégedetlenséget populista politikusok lovagolják meg, és a választók az ő üzeneteikre lesznek vevők.

 

Balásy ugyanakkor úgy látja: a mostani válság többek között éppen abban tér el a 2008-ban kirobbanttól, hogy ezúttal nincs kit hibáztatni. „Tíz évvel ezelőtt az emberek meggyűlölték a bankokat, esetleg a kormányokat vagy a felügyeleteket, amelyek – mondjuk úgy – összehozták a 2008-9-es pénzügyi válságot. Trump megpróbálja Kínára kenni, de azzal mindenki tisztában van, hogy a kínaiakat ez ugyanolyan váratlanul érte” – fogalmazott az elemző.

 

Erre válaszolva Bod kifejtette: hiába érintette Kínát is érzékenyen a járvány és következményei, a kelet-ázsiai ország gazdasága még így növekedni fog idén, ellentétben az amerikaival, ami további feszültségekhez vezethet.

 

Hogy a két szakértő mit gondol az áprilisban a kormány által meghirdetett gazdaságvédelmi akciótervről; hogy értékelik Matolcsy György optimista gazdasági jóslatait és hogy miben maradhatunk le más országok mögött, mind kiderül az e heti Helyzetből!

 

NYITÓKÉP: Vitárius Bence / Azonnali

 

Tetszett a cikk?

Az Azonnali hírlevele

Nem linkgyűjtemény. Olvasmány. A Reggeli fekete hétfőn, szerdán és pénteken jön, még reggel hét előtt – tíz baristából kilenc ezt ajánlja a kávéhoz!

Feliratkozásoddal elfogadod az adatkezelési szabályzatot.