Kicselezték Orbánt Brüsszelben? Vágyvezérelt gondolkodás!

2020.07.24. 16:46

Mi lesz a jogállamisághoz kötött kifizetésekkel? Jó-e nekünk az EU által közösen vállalt hitel? Akkor most győzött Orbán Brüsszelben az EU-csúcson, vagy lebőgött? A fideszes Hidvéghi Balázs és a szocialista Ujhelyi István EP-képviselők vitatják ezt meg a Helyzetben, ahol azt is elmagyarázzuk: mit lehet tudni egyelőre a jogállamisági feltételekhez kötött EU-s támogatásokról.

„Ha mindenki úgy áll fel a tárgyalóasztaltól, hogy elégedett, az annak a jele, hogy minden bizonnyal jó megállapodás született” – mondta a Helyzetben Hidvéghi Balázs fideszes EP-képviselő az Európai Tanács kedden zárult tanácskozásáról. Ezen az Európai Unió tagállamainak vezetői elfogadták a következő hétéves költségvetési ciklus több, mint 1000 milliárd eurót kitevő büdzséjét, valamint határoztak a 750 milliárd eurós, hitelből finanszírozott koronavírus-mentőcsomagról.

 

A 750 milliárd euróból 390 milliárd vissza nem térítendő támogatásként lesz szétosztva a tagállamok között, a maradék 360 milliárdot pedig kedvező feltételekkel vehetik majd fel az Európai Központi Banktól az Európai Bizottságon keresztül.

 

Ez történtelmi lépés, hiszen eddig az EU tagállamai közösen sosem adósodtak még el.

 

Inotai András az Azonnalinak erről azt mondta, a közös teher egy föderatívabb EU-t fog eredményezni. Ezzel Hidvéghi is egyetért, de a Fidesz szuverenitást hangsúlyozó és a mélyebb integrációt elutasító retorikája ellenére alapvetően jónak tartja ezt a lépést.

 

Ujhelyi István szerint Orbán Viktor Brüsszelben „négy-nullás vereséget szenvedett”, utalva ezzel arra, hogy a miniszterelnök parlamenti felhatalmazással ment ki az Európai Tanács tárgyalásaira, de szerinte négy céljából egyet sem tudott elérni. Ráadásul szerinte az EU-s támogatások jogállamisághoz köthető kifizetése jól láthatóan bonyodalmakat fog okozni a magyar kormánynak.

 

Ezzel szemben Hidvéghi úgy látja, Ujhelyi „vágyvezérelt” gondolatokat fogalmazott meg, és a jogállamisági kritériumok bekerülése az Európai Tanács által elfogadott szövegbe szerinte pozitív fejlemény,

 

mert így jobban lehet majd tisztázni magukat az egyes tagállamoknak az ilyen vádak alól.

 

Hogy a jogállamisági kritériumok pontosan hogyan jelenhetnek meg a jövőben az EU működésében, mekkora újdonságot jelent egyáltalán ezek megfogalmazása, arról pedig Bakó Beával, az Azonnali főszerkesztőjével és a téma jogász kutatójával beszélgettünk (részletes elemzését a témáról itt lehet elolvasni az Azonnalin).

 

NYITÓKÉP: Vitárius Bence

 

Tetszett a cikk?

Az Azonnali hírlevele

Nem linkgyűjtemény. Olvasmány. A Reggeli fekete hétfőn, szerdán és pénteken jön, még reggel hét előtt – tíz baristából kilenc ezt ajánlja a kávéhoz!

Feliratkozásoddal elfogadod az adatkezelési szabályzatot.