társadalomtudomány
Bakó Bea
A más vélemények létének tagadása nem tudománytagadás?

Némely természettudós észak-koreai tempóban hallgattatná el a járványügyi intézkedések társadalmi hatásairól szóló kritikus hangokat. Vajon hová tűnt az ő tudományos kíváncsiságuk?

Bármennyire is hihetetlen, a történészek se szeretnek otthon ülni a járvány alatt
Bármennyire is hihetetlen, a történészek se szeretnek otthon ülni a járvány alatt

Március óta a természettudományok művelői a figyelem középpontjába kerültek: az Azonnalin is számtalan interjút készítettünk virológusokkal, immunológusokkal. De mit csinálnak most azok a történészek, akik számára létfontosságúak a bezárt könyvtárak és levéltárak? Hogyan tudnak így a járvány alatt dolgozni? Körbekérdeztünk.

Boldogkői Zsolt
A tudománytagadás a legrosszabb válasz a válsághelyzetekre

Épp elég baj, hogy az emberek most is inkább az áltudománynak hisznek, a politikusok pedig nem hallgatnak a tudósokra. Ezért különösen veszélyes pont egy járvány közepette ellenük uszítani.

Ésik Sándor
Hogyan kell úgy parancsolni, hogy be is tartsák az emberek?

Miért fogadják el az individualista németek és a kollektivista kínaiak ugyanazokat az intézkedéseket, és mit árul ez el a parancsadás művészetéről?

Ésik Sándor
Klímaváltozás vs. emberiség: miért vagyok mégis optimista?

A klímaváltozás kérdésében nem optimistának lenni nihilizmus. Ami lehet, hogy kiváló értelmiségi póz, azonban felelőtlen magatartás. Felelőtlenebb, mint mindig új nejlonszatyort venni.

Ésik Sándor
Ezért veszélyes elvonni a pénzt a társadalomtudományoktól

A „nem innováló” tudományok kiszelektálása azt jelenti, hogy maradnak azok a tudományok, amelyeknek közvetlen köze van a féktárcsához. A végén már csak egy rakás szakbarbár alak lesz ott, aki addigra eljut oda, hogy a Föld is féktárcsa alakú, és a német ipar körül kering.