társadalom
Csizmadia Ervin
Régi holland mintát kínál Orbán Viktor Magyarországnak, csak nem beszél róla

Nem állítom, hogy a holland pillér-demokrácia a demokráciák legjobbika (már csak ezért sem, mert fénykora nagyon régen volt), azt azonban állítom, hogy a Fidesz politikájában érzékelek jeleket egyfajta pillér-demokrácia létrehozására. Az elmúlt 12 év voltaképp egy „pillér-ajánlat”, amely egy Magyarországon eddig ismeretlen társadalom-modell kipróbálásáról szól.

Merre formálja a mesterséges intelligencia a társadalmainkat?
Merre formálja a mesterséges intelligencia a társadalmainkat?

A webkorszak harmadik, ún. szemantikus szakaszába érve, amikor a Facebook helyett lassan átköltözünk a Metaverzum virtuális valóságába, és öntanuló (deep learning) gépek, az adatokat érteni képes, mesterséges intelligenciával felszerelt szemantikus weboldalak segítik a tájékozódásunkat, még fontosabbá válik a kérdés, hogy gépiesített, posztmodern, virtuális társadalmaink mennyiben fokozzák és talán mennyiben enyhíthetik a meglévő társadalmi egyenlőtlenségeket.

Bede Ábel
Hogyan emlékezzünk a covidra?

Ha csak a betegség áldozatainak állítunk emléket, nem adunk valós képet arról, milyen volt a világ az elmúlt másfél évben. A legjobban talán úgy érdemes emlékezni az elmúlt időszakra, ha ünnepeljük az élet azon örömeit, amiket a járvány előtt adottnak vettünk. Egy Európa-szerte megrendezett éves utcabál kiválóan szolgálná ezt a célt.

Nagyjából értelmetlen a kültéri maszkviselés egy amerikai szociológus szerint
Nagyjából értelmetlen a kültéri maszkviselés egy amerikai szociológus szerint

Zeynep Tufekci szerint tudomány és az átoltottság mára nagyjából meghaladja az aggodalmakat, amik miatt az utcai maszkhordást bevezették. Mutatjuk, miért.

Balogh Gábor
Orbán nem közép-ázsiai rendszert épít, hanem közép-ázsiai társadalmat

A sokat emlegetett hibrid rezsim elsősorban nem az intézményrendszerben, hanem a lelkekben épül. Szépen lassan hozzászokunk, hogy ez van, ez a természetes.

Szűcs Donát
Szenzációnak és bunkósbotnak jó a sok halál, mégsem tudunk mit kezdeni vele

A kormánypárti sajtónak és a DK-nak sincs nagyobb bulika, mint kéjes örömmel taposni magyarok ezreinek az emlékén és sírján. A halottak ezreit azonban, nemcsak a kormány, a magyar társadalom sem tudja rendesen meggyászolni a jelenlegi sajtóviszonyok között.

Tóth Csaba Tibor
Joe Biden egyelőre nem több, mint egy ruszofób Donald Trump

Alapvetően semmi nem fog változni, ígérte Joe Biden a 2020-as előválasztás előtt gazdag demokrata befektetőknek. Az elnök tartja a szavát: látszatváltozás van Amerikában, de alapvetően maradt minden a régiben.

A vakcinát elutasítóknak csak negyede vírustagadó egy középkorúak és fiatalok körében végzett kutatás szerint
A vakcinát elutasítóknak csak negyede vírustagadó egy középkorúak és fiatalok körében végzett kutatás szerint

Nem akarunk kötelező oltást, nem csökken a vakcinát elutasítók száma egy új, fiatalokra és középkorúakra nézve reprezentatív közvélemény-kutatás szerint. A megkérdezettek kétharmadának van fenntartása a vakcinával, de az oltáshoz kötött privilégiumokat és az ingyenpénzt is mereven elutasítják.

Horváth Dániel
Polgári társadalmat, felelősségteljes védekezést a koronavírus ellen!

Az, hogy mennyi potenciális áldozat esetén kell az államnak korlátozó intézkedéseket hoznia, nem tudományos, hanem erkölcsi dilemma. Erre nincs megoldóképlet. Ha mindenki jeles biológiaérettségivel rendelkezne az országban, a járványkezelés jelenlegi módjának akkor is lennének kritikusai.

Saját közép-európai régiónk sereghajtói vagyunk, innen kellene elmozdulni
Saját közép-európai régiónk sereghajtói vagyunk, innen kellene elmozdulni

Hol tart majd Magyarország 2030-ban? EU-tagok leszünk-e akkor még? Milyen adottságaink vannak? Kihasználjuk-e ezeket? Mit kellene tenni a következő tíz évben? Elolvastuk az Egyensúly Intézet új kötetét Magyarország középtávú kilátásairól.

1 2 3