privatizáció
Tarnay Kristóf Ábel
Adózzunk célzottan, döntsön népszavazás az állami kiadásokról!

Az államnak konkrét célokra kéne csak adót beszednie, és az adókulcsokat közvetlenül az adott évi legszükségesebb költekezéseiből kellene levezetnie, ezekről pedig népszavazáson kellene az adófizetőknek dönteni. Mondja meg az állam, konkrétan mire kell a pénzünk és dönthessünk, akarjuk-e ezt.

Szűcs Donát
Ezért vonogatja vállát sokmillió magyar, ha kiszervezik alóla a közvagyont

Ami közös, ami az államé, annak valódi gazdája és felelőse nincsen. Sokmillió magyarnak ez volt a Kádár-rendszer tanulsága, és ennek ellenkezőjéről a rendszerváltás körüli rablóprivatizáció sem tudta meggyőzni őket.

Balogh Gábor
Régen minden rossz volt – ezért hagyjuk a NER-nek, hogy felfalja a hazánkat

A kádári összekacsintás után az orbáni összekacsintás idejét éljük. Ennek pedig az a soha ki nem mondott jelmondata, hogy „régen minden rossz volt, hát nem mindegy, ha most még rosszabb lesz?” És ahogyan az előbbi, úgy ez utóbbi is remekül működik.

Elhunyt a rablóprivatizáció kérlelhetetlen kritikusa
Elhunyt a rablóprivatizáció kérlelhetetlen kritikusa

Hétfőn nyolcvannégy éves korában elhunyt Dr. Tímár György, a Független Kisgazdapárt egykori politikusa. Személyében és politikájában is azt a polgári létet képviselte, amelynek anyagi alapjaitól a nyilasok és a kommunisták megfosztották, és amit a rendszerváltás Magyarországa sem hozott vissza.

Miért Németország kezeli a legsikeresebben a járványt? Mert nem adták magánkézbe a kórházakat!
Miért Németország kezeli a legsikeresebben a járványt? Mert nem adták magánkézbe a kórházakat!

Németország eddig nagyon sikeresen kezeli a koronavírus-járványt, a halálozások száma alacsony, a tesztelés magas, már most többen gyógyultak meg, mint ahányan betegek, és április végétől fokozatosan az élet is újrakezdődik. A világon ma csak Izrael számít Németországnál a koronavírus tekintetében biztonságosabb országnak. Mi lehet ennek az oka? Utánajártunk!

Böcskei Balázs
Miért nem nyerhetett az ellenzék Győrben?

Aki Győrben valaha nyerni akar, annak „az ördög ügyvédjének” kell lenni. Ha az a blog nincs, a mai nap még szomorúbb lenne. Borkai ma búcsúzott, a Balogh-Borkai-éra modelljei maradnak.

Hogyan lett a demokratikus ellenzék a rendszerváltás másodhegedűse?
Hogyan lett a demokratikus ellenzék a rendszerváltás másodhegedűse?

1989 nyarán a kerekasztal-tárgyalásokon az MSZMP, valamint az SZDSZ és a Fidesz álláspontjai a privatizáció kérdésében szinte teljesen fedték egymást. Magyarországon a Kádár-korszak nem volt más, mint a magyar harmadik út, a demokratikus ellenzék pedig akár tudattanul is eme út kiteljesítésén fáradozott. Egy kicsit még mindig haragszom rájuk – miközben minden fontos dolgot tőlük tanultam.

Nem jött be a „legyen kapitalizmus, csak a német munkás színvonalán zsákmányoljanak ki” óhaja
Nem jött be a „legyen kapitalizmus, csak a német munkás színvonalán zsákmányoljanak ki” óhaja

Az államszocializmusban az emberek többsége nem a „rational choice” polgári individuumának módjára viselkedett, amelynél a korlátlan önzés a racionalitás mértéke. Mára ellenben háttérbe szorult a közösségiség kölcsönössége, és az önző, hatalomra törő akarat, üzleti és yuppie önzés egyre jobban előjön. És közben a centrum és a burzsoázia jár jól a félperiféria és a munkatársadalom rovására.

Mit jelent csalódni a rendszerben?
Mit jelent csalódni a rendszerben?

Annak a kimondása, hogy „a rendszerváltás megbukott”, valójában nem jelent sokat. Ez csak a rossz közérzet kinyilvánítása tartalom nélkül. Azt kellene megmagyarázni hozzá, hogy miért veszteség, vagy veszteség-e egyáltalán az alkotmányos jogállam szétzúzása, és hogy a joguralom csakugyan a Nyugat történeti kiváltsága-e vagy sem.

Liberális álomvilággal udvarol az IMF-nek az új ukrán kormány
Liberális álomvilággal udvarol az IMF-nek az új ukrán kormány

Liberalizáció, privatizáció, bürokráciacsökkentés, digitalizáció: ilyen hangzatos programpontokkal ismertette gazdaságfejlesztési programját a politikai újonc ukrán miniszterelnök, csupán egy héttel az IMF-delegáció Ukrajnába érkezése előtt. A liberális álomvilág ugyanakkor nem véletlen: Zelenszkij elnök hatalmát nemcsak a nyugattal ápolt jó viszony, hanem egy jelentős ukrán gazdasági növekedési hullám is erősítheti.

1 2