nyugat
Kósa András
Mit tud adni Putyin az oroszoknak? A lesajnált Nyugat szánalmas utánzatait

Az, hogy a Meki és a kóla kivonulása után szinte azonnal jött az orosz helyettesítőjük, csak azt mutatja, hogy Putyin maga is tisztában van vele: országának lakói nem akarnak lemondani a lesajnált Nyugat által kínált életérzésről.

Putyin azt állítja, nehéz szívvel támadta meg Ukrajnát
Putyin azt állítja, nehéz szívvel támadta meg Ukrajnát

Az orosz elnök a szentpétervári gazdasági fórumon mondott hosszú beszédet.

Artem Ponomarevszkij
Ukrán fohász a Nyugathoz

Kíváncsi lennék, milyen világban él Annalena Baerbock német külügyminiszter. Szerinte rózsaszín lovacskák ugrándoznak körülöttünk, az emberek pedig virággal köszöntik egymást? A valóságban gyerekek halnak meg óvodákban, amit a náci orosz hadsereg bombázott le, melynek vezetői már úgy érzik, bármilyen független államot megtámadhatnak, ha akarnak és már Finnországot, Svédországot fenyegetik esetleges NATO-csatlakozási terveik miatt. Eközben a német külügyminiszter a nagyok miatt aggódik, akiknek esetleg nem érkezik meg az átutalása?

Hettyey András
Az orosz-ukrán válság nem a Nyugat hibája, hacsak nem tévedtünk mindannyian

Budapestről vagy Varsóból nézve egész egyszerűen nem lehet a NATO bővítéséről úgy beszélni, hogy „elfelejtjük” megemlíteni, hogy ez a térség választóinak demokratikusan megfogalmazott akarata volt. Lehet, hogy a világot mindig is a kicsiken átgázoló nagyhatalmak irányították, de nekünk innen Közép-Európából nagyon kell akarnunk, hogy ez ne így legyen a jövőben. Ez pedig úgy nem fog menni, hogy önként és dalolva átvesszük egyik vagy másik nagyhatalomnak a saját érdekeit szolgáló perspektíváját.

Tíz éve pontosan tudjuk, hogy összeomlik a rendszer Afganisztánban és jönnek a tálibok
Tíz éve pontosan tudjuk, hogy összeomlik a rendszer Afganisztánban és jönnek a tálibok

A tálibok már 2011-ben is úgy vélték, hogy ha kivonulnak az nyugati erők, akkor 2-20 nap alatt elfoglalnák az országot. Ilyen és ehhez hasonló hátborzongató tanulságokat kínál, ha újraolvassuk a 2012-ben kiszivárgott, azóta persze nagyrészt elfeledett jelentést a felkelőmozgalom gondolkodásáról.

Hegyi Gyula
Ukrán válság: aki belebukott az alapvető tények kimondásába

Szuverén hatalmak szeretik több oldalról is bebiztosítani magukat, és tudják, hogy a háború elkerülésének a legjobb módja a többoldalú együttműködés és partnerség. Az ukrán kormány azonban mindezt másképp látja.

Seres László
Ha Putyin hidegháborút akar, megkaphatja

Mint minden bántalmazó, Moszkva is önmagát állítja be provokált áldozatnak, aki nem tehet mást, védi magát. A Nyugat felelőssége, hogy ezt a státust ne adja meg neki, készüljön fel egy tartósan feszült viszonyra, és főleg emlékezzen: Münchenre, 1938-ra.

Hettyey András
Orosz vétók, magyar szuverenitás - tegnap és ma

Vissza a hidegháborúhoz, amelyben Moszkva „geopolitikai érdeke” fontosabb, mint a lengyel kormány szuverén döntése, a cseh hadsereg tapasztalatszerzése, a szlovák állam biztonsága vagy az ukrán, grúz vagy bosnyák választók akarata (ez a három ország jelenleg NATO-tagjelölt). Ennek az 1990 előtti hozzáállásnak a visszautasítása lenne napjaink igazi szuverenista gondolkodásmódja.

A Nyugat mindig mintakövetést várt el tőlünk
A Nyugat mindig mintakövetést várt el tőlünk

Milyen események és miért voltak annyira érdekesek a nyugati világ számára, hogy Magyarország a mértékadó nyugati lapok címoldalára került? A Címlapon Magyarország című könyv ezt a kérdést vizsgálja meg több mint 170 év megjelenéseit áttekintve, és egyúttal ahhoz is kapaszkodót nyújt, hogy hogyan értelmezzük itthon a nyugati sajtó magyarságképét.

Az orosz-kínai szövetségnek két fő akadálya van: Oroszország és Kína
Az orosz-kínai szövetségnek két fő akadálya van: Oroszország és Kína

Oroszországnak és Kínának mindenesetre sokkal hasznosabb a szövetség lehetőségét lebegtetni, mint az azt tartalmazó szerződést lobogtatni.

1 2 3