hidegháború
Hegyi Gyula
Az új hidegháborúnak haszonélvezői is lesznek – de nem Európában

A hidegháború elsősorban az európaiakat és az európai gondolkodású oroszokat fogja sújtani. A legszörnyűbb a dologban az, hogy nem tehetünk ellene semmit. Ukrajna lerohanása fájdalmas tragédia, amelyre Európának válaszolnia kellett. De Oroszország kitaszítása Európából történelmi léptékben is közös veszteségünk. És sajnos a kontinensünkön túl több haszonélvezője is lesz, akiknek érdekében áll majd az ellentét befagyasztása.

Szalai Máté
A háborús retorika nem növeli, hanem csökkenti a háború esélyeit

Putyin látja, hogy a NATO nem fogja megvédeni Grúziát vagy Ukrajnát, és a Krími-félszigetért sem fognak amerikai vagy francia katonák meghalni. Persze ettől még nem fogunk egy következmények nélküli világban élni, egy hagyományos konfliktus kirobbantása továbbra sem fogja valószínűleg megérni Oroszországnak, ugyanakkor az ideáltipikus béke és háború szélsőséges állapotok közötti szürke átmeneti zóna rengeteg lehetőséget rejt magában.

Seres László
Ha Putyin hidegháborút akar, megkaphatja

Mint minden bántalmazó, Moszkva is önmagát állítja be provokált áldozatnak, aki nem tehet mást, védi magát. A Nyugat felelőssége, hogy ezt a státust ne adja meg neki, készüljön fel egy tartósan feszült viszonyra, és főleg emlékezzen: Münchenre, 1938-ra.

Hettyey András
Orosz vétók, magyar szuverenitás - tegnap és ma

Vissza a hidegháborúhoz, amelyben Moszkva „geopolitikai érdeke” fontosabb, mint a lengyel kormány szuverén döntése, a cseh hadsereg tapasztalatszerzése, a szlovák állam biztonsága vagy az ukrán, grúz vagy bosnyák választók akarata (ez a három ország jelenleg NATO-tagjelölt). Ennek az 1990 előtti hozzáállásnak a visszautasítása lenne napjaink igazi szuverenista gondolkodásmódja.

Inkább a fal, mint egy háború: hatvan éve kezdődött a berlini fal építése
Inkább a fal, mint egy háború: hatvan éve kezdődött a berlini fal építése

1961-ben az NDK úgy döntött, hogy fizikai akadályt gördít az országból kivándorolni szándékozó állampolgárok elé. Ennek érdekében kezdték el építeni a berlini falat, ami nemcsak a helyi lakosságot, hanem az egész világ közvéleményét is sokkolta. A német fővárosért azonban sem keleten, sem nyugaton nem akart senki háborút indítani, a fal pedig hamarosan a hidegháborús szembenállás szimbólumává vált.

Eddig nem ismert interjú került elő Horn Gyulától
Eddig nem ismert interjú került elő Horn Gyulától

A múlt szombaton éppen nyolc éve elhunyt volt kormányfő meglepő nyíltsággal nyilatkozott a nemzetközi sajtónak angolul, tolmács segítségével, 2005-ben. A hosszú idő óta Budapesten dolgozó brit gazdasági újságíró, Kester Eddy most megtalálta a szöveget: hidegháború, Gorbacsov, ellenzéki kerekasztal, Orbán Viktor, minden van benne.

„Kisfiam, nézd! Kimennek az oroszok!” – Harminc éve hagyta el az utolsó szovjet katona Magyarországot
„Kisfiam, nézd! Kimennek az oroszok!” – Harminc éve hagyta el az utolsó szovjet katona Magyarországot

1991. június 19-én Viktor Silov altábornagy, a Déli Hadseregcsoport parancsnoka Záhony-Csap határátkelőhelynél elbúcsúzott Annus Antal altábornagytól, a honvédelmi minisztérium államtitkárától, majd 15 óra 01 perckor elhagyta Magyarországot. Hazánk szuverenitása ezzel 47 év után helyreállt.

Hegyi Gyula
Ne hagyjuk, hogy belerángassanak minket az új hidegháborúba!

Washington és az érte lelkesedő hazai liberális média jól felépített és napi rendszerességgel tolt kampánnyal igyekszik a demokratikus ellenzéket és a remélhető Karácsony-kormányt a hidegháború frontjára állítani.

1 2 3