Habsburg Birodalom
Techet Péter
Emlékszünk? De mire?

Az emlékezetpolitika kiszínezi a múltat. 1848 öröksége így lett a hajdani szupranacionális államiság vége. A hazából kikerültek a nemzetiségek, és a jobboldal számára a baloldal, a parasztság vagy a munkásság se kerülhetett be oda.

Száz éve ért véget a fiumei kaland, ahol nem volt határ valóság és fantázia között
Száz éve ért véget a fiumei kaland, ahol nem volt határ valóság és fantázia között

Kalózkodás, biszexualitás, adriai multikulturalizmus és egy extravagáns költő, aki élvezte, ahogy Mussoliniék élő istent csináltak belőle. Száz éve, Fiume karácsonyi bombázásával ért véget a 20. század egyik legérdekesebb kalandja, az olasz Gabriele D´Annunzio által vezetett fiumei államiság. A D´Annunzio-hagyatékot kezelő alapítvány elnökét, a neves olasz jobboldali értelmiségit, Giordano Bruno Guerrit kértük meg, magyarázza el, mennyiben volt anarchista vagy fasiszta az egész fiumei kaland.

Techet Péter
Amikor még Bécs volt Brüsszel, és védte a magyarokat a vezetőiktől

A magyar szabadságharcos retorikának régi hagyománya van. Ahogy több, mint száz évvel ezelőtt, úgy ez a retorika most is csak látszólagosan irányul a külföld ellen. A valódi célja a „magyar urak” hatalmának fenntartása – a magyar nép ellenében.

Bosznia szétesése Európa legnagyobb geopolitikai és ideológiai katasztrófája lenne
Bosznia szétesése Európa legnagyobb geopolitikai és ideológiai katasztrófája lenne

Vahidin Preljević a szarajevói egyetem tanáraként az egyik legismertebb értelmiségi hang az országban. Az Azonnalinak nyilatkozva a daytoni egyezmény teremtette Bosznia hibáiról beszél. Szerinte a nemzetközi közösség beavatkozása nélkül nem lesz valódi béke. A Habsburgokat – és főleg a magyar Kállay Bénit – hozza fel példaként, miként lehetne közös identitást teremteni a ma etnikailag szétszabdalt országban.

225 éve tűnt el a térképről Lengyelország
225 éve tűnt el a térképről Lengyelország

1795. október 24-én osztotta fel Poroszország, Oroszország és a Habsburg Birodalom a Lengyel-Litván Unió területét úgy, hogy az végül eltűnt a térképről. A lengyel nép ezután több alkalommal is fegyvert fogott a függetlenségért, de kellő nagyhatalmi támogatást csak az első világháború után tudtak szerezni ehhez. A feldarabolás emlékezete ma is élénken él a lengyel emlékezetben.