geopolitika
Merre tovább, Nyugat-Balkán?
Merre tovább, Nyugat-Balkán?

Miközben Európa és a világ az Oroszország által indított ukrajnai háborúval van elfoglalva, egy több éve húzódó uniós projektről már régóta nem esik szó: mégpedig a balkáni bővítésről. De mi lehet a hat balkáni ország jövője, mikor csatlakozhatnak – ha egyáltalán csatlakozhatnak – az EU-hoz és milyen problémákkal kell szembenézniük az országoknak? Németh Ferenc Balkán-kutató elemzése.

Balogh Gábor
Magyarország nem azért ül a szégyenpadon, amit most nem tesz, hanem azért, amit eddig tett

A hintapolitika békeidőben egyáltalán nem ördögtől való eszköz. Egy kis ország akkor cselekszik bölcsen, ha szükségszerű gazdasági, geopolitikai függéseit igyekszik lazítani, ezek közül néhányat akár más irányú függőségekkel részlegesen helyettesíteni. Csakhogy nem békeidőben vagyunk.

Hogyan hat Közép-Európa politikájára az ukrán háború?
Hogyan hat Közép-Európa politikájára az ukrán háború?

Washington már Barack Obama elnöksége óta Európa helyett Ázsiára fókuszál, míg Angela Merkel visszavonulásával Közép- és Kelet-Európa kevesebb lett egy szereplővel. De ki töltené be a Bundesmutti által hagyott űrt?

Molnár Tamás Levente
Nekünk Kijev kell

Amit ma Ukrajnában látunk, az az európai külpolitikai stratégia óriási önellentmondásainak látványos összeomlása. Ennek korrigálására történelmi lehetőségünk van. A folyamat nem lesz könnyű, sok erőforrást fog igényelni, de ha most nem kezdünk bele, később a mulasztásunkért még nagyobb árat fogunk fizetni.

Hettyey András
Az orosz-ukrán válság nem a Nyugat hibája, hacsak nem tévedtünk mindannyian

Budapestről vagy Varsóból nézve egész egyszerűen nem lehet a NATO bővítéséről úgy beszélni, hogy „elfelejtjük” megemlíteni, hogy ez a térség választóinak demokratikusan megfogalmazott akarata volt. Lehet, hogy a világot mindig is a kicsiken átgázoló nagyhatalmak irányították, de nekünk innen Közép-Európából nagyon kell akarnunk, hogy ez ne így legyen a jövőben. Ez pedig úgy nem fog menni, hogy önként és dalolva átvesszük egyik vagy másik nagyhatalomnak a saját érdekeit szolgáló perspektíváját.

Soós Gábor
Mit nyerhet és mit veszíthet egy Ukrajna elleni háborúval Putyin?

Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy Putyin mindig egy jól kigondolt stratégiát hajt végre, és akár több lépésre előre is tudja, mit fog tenni, miközben mi meg csak ijedten nézzük ezt. Pedig könnyen lehet, hogy Putyin máris rosszabb pozícióba került és jelenleg ijedt kármentést folytat.

Hegyi Gyula
Ukrán válság: aki belebukott az alapvető tények kimondásába

Szuverén hatalmak szeretik több oldalról is bebiztosítani magukat, és tudják, hogy a háború elkerülésének a legjobb módja a többoldalú együttműködés és partnerség. Az ukrán kormány azonban mindezt másképp látja.

Vakcinaháború, az amerikai demokrácia megrendülése és Hongkong eleste – ez történt a világon 2021-ben!
Vakcinaháború, az amerikai demokrácia megrendülése és Hongkong eleste – ez történt a világon 2021-ben!

2021 elég mozgalmas évnek ígérkezett. Ugyan az oltáskampányok miatt azt hihettük, hogy visszatérünk 2019-hez, azonban egy sor új problémát okozott a vakcinák léte vagy nem léte. A vakcinadiplomácia mellett azért a klasszikus geopolitikai csatározásoknak is volt bőven helye és ideje 2021-ben.

Hegyi Gyula
Meddig van értelme a nyugati szankcióknak?

India elleni szankciókig remélhetőleg mégse jutunk el, ekkora ajándékkal mégsem kellene megédesíteni Vlagyimir Putyin karácsonyát.

Nekiállhat végre az EU, hogy pörölyként használja a gazdasági súlyát
Nekiállhat végre az EU, hogy pörölyként használja a gazdasági súlyát

Egy új rendeletjavaslat szerint a gazdasági szankciókhoz nem kellene az Európai Unió Tanács egyhangú döntése, így az Európai Bizottság sokkal hatékonyabban fel tudna lépni akár Kína vagy az USA ellen.

1 2 3