1848
Elírták Batthyány Lajos nevét a sárvári szobron, de Kásler Miklós azért így is átadta trükkösen
Elírták Batthyány Lajos nevét a sárvári szobron, de Kásler Miklós azért így is átadta trükkösen

16 millió forintba került a felelős magyar kormány miniszterelnökéről készített szobor, de egy betű lemaradt. A hivatalos átadó óta nem is került le a körbetekert nemzeti lobogó – írta laptársunk, az Ugytudjuk.hu.

A szabadság és az egyenlőség hívei között alakul ki az új törésvonal
A szabadság és az egyenlőség hívei között alakul ki az új törésvonal

Az identitáspolitikai vitákban megjelenő bal- és jobboldali ellentétek gyakorlatilag az egyenlőség és a szabadság szembenállásaként fordíthatóak le. Noha egykoron a baloldal is akart szabadságot, és a konzervatívok meg korlátoztak volna, az új szembenállás szerint a baloldal korlátozásokkal akar egyenlőséget, és a jobboldal egyenlőtlenség révén szabadságot.

Balogh Gábor
A magyar állam agyonadóztat minket, de a bajban alig számíthatunk rá

Magyarországon unortodox megoldásként sikerült világra hoznunk az angolszász és a skandináv modell törvénytelen gyermekét. Egy olyan szisztémát, amelyben brutálisan magas adókért cserébe egyre kevesebb és rosszabb állami szolgáltatást kapunk.

Vértes Sára
Nem úgy tűnik, mintha ma sokakat feszítene bármiféle belső Petőfi-hang

A konstruktív állampolgári viták és szerveződés színtereihez bármilyen retorikai nyomás ellenére foggal-körömmel ragaszkodnunk kell.

Ceglédi Zoltán
Kokárda nélkül

Őszintén fogalmam sincs, milyen mondandója van március 15-én a magyar nemzet számára annak, akit nem zavar végletesen az, amiben egy éve élünk. Nem tudom, miféle szabadságpárti tüntetést akar szervezni a jövőben az az ellenzéki párt, amelyik még kevesellte is jogfosztásunk mértékét?

Techet Péter
Emlékszünk? De mire?

Az emlékezetpolitika kiszínezi a múltat. 1848 öröksége így lett a hajdani szupranacionális államiság vége. A hazából kikerültek a nemzetiségek, és a jobboldal számára a baloldal, a parasztság vagy a munkásság se kerülhetett be oda.

Nyáry Krisztián
Nem a kolera maradt meg 1848-ból a történelem számára

De nem is a fiumei vasút ügye. Hanem az, hogy olyan társadalmi és politikai változások kezdődtek, amelyek gyökeresen átformálták egész Magyarországot, és évtizedekre, ha nem évszázadokra meghatározták a jövőjét is.

Öt márciusi ifjú, akiről alig hallott valaki – eddig
Öt márciusi ifjú, akiről alig hallott valaki – eddig

A márciusi ifjak között meglehetősen változatos hátterű fiatalok küzdöttek azokért a jogokért, melyek a mai demokráciák számára alapértelmezettnek számítanak. Miután útjaik elváltak, mindegyikük más-más pályát futott be. 173 évvel a forradalom után rájuk is emlékezünk!

Molnár Róbert
Mi tényleg nem tudunk tanulni a történelemből?

Vajon mit tennének ma ’48 ifjai? Vajon ők is szájukat húzva finnyáskodnának, és azon tanakodnának, hogy milyen feltételek mellett szavaznának csak az összefogás listájára?

Kardos Gábor
Mi lett volna a reális geostratégia Trianon elkerülésére?

Nem csak a nemzetállami út lett volna járható minden nép számára, a kiegyezés pedig nem volt hibás stratégia, csak többekkel kellett volna kiegyeznünk.

1 2