Nem mindegy, hol veszünk epret

2018.06.04. 11:05

Érdemes kivárni a szezont és inkább piacon vásárolni, ugyanis a bolti eprekben sokkal több vegyszer is lehet, mint a piaciban. Ezt huszonkét piaci és szupermarketes eper laboratóriumi vizsgálata után mondja a Tudatos Vásárlók Egyesülete.

Nem mindegy, hol veszünk epret

A Tudatos Vásárlók Egyesülete aszerint vizsgált meg huszonkét különböző, a hazai szupermarketekben és piacokon kapható földiepret, hogy mennyi bennük a növényvédőszer-maradék. 

A laboratóriumi vizsgálat során a Tudatos Vásárlók Egyesülete arra volt kíváncsi, hogy kimutatható-e a termékekben az a 14 hatóanyag, amelyeket az előző évek európai uniós hatósági vizsgálatai a leggyakrabban találták meg a földieperben. A tesztben primőr és szezonális eper is szerepelt. A tesztben vizsgált 22 földieper közül 19-ben a laborvizsgálat kimutatott növényvédőszer-maradványokat, jó hír viszont, hogy mindegyik messze az EU-s határérték alatt volt.

Viszont sajnos ez sem elhanyagolható tényező, ugyanis a koktélhatás miatt a még kis mennyiségben jelen lévő vegyszermaradványok hatása együttesen megsokszorozódhat, kiszámíthatatlanná válik.

A felmérés során két piacon árult, feltételezhetően hazai eredetű, szabadföldi termesztésű földieperben, illetve a Tesco spanyol primőrjében nem volt kimutatható növényvédő szer.

A lista végén az Aldi, Auchan és a CBA terméke végzett. Ezekben a többinél lényegesen magasabb (1-1,1 mg/kg) az összes szermaradék-koncentráció. Az Aldi és az Auchan esetében 4-4 különböző szermaradványból, a CBA-nál két különböző hatóanyagból tevődött össze ez az érték. Az Auchan-eper görög primőráru volt, az Aldi epre májusi, magyarországi termék, igazi hazai.

Lassú víz partot mos

A CBA-s eper szintén idényeper volt, a származás helye viszont nem derült ki a csomagolásról. Egy-egy termékből átlagosan 2-3 hatóanyagot lehetett kimutatni, de a legtöbb hatóanyagot (6- és 5-féle) szupermarketek termékeiben találták. Az eprek között jelentős különbség volt a beszerzési forrás alapján. Az április közepén vásárolt primőráruk átlagosan 2,6-féle vegyszert tartalmaztak, a nyolc termékből mindössze egynél nem volt kimutatható szermaradvány, az átlagos vegyszerkoncentráció 0,24 mg/kg volt.

Ezzel szemben a május közepén szupermarketben és piacon vásárolt idénytermékekben kevesebb, átlagosan 2,2 hatóanyag volt kimutatható, de azok a primőrhöz hasonló, vagyis 0,25 mg/kg koncentrációban voltak jelen, két termékben egyáltalán nem volt kimutatható szermaradvány. Jelentős eltérés volt a boltokban és a piacokon értékesített eperminták átlagos szermaradék-tartalmában.

Inkább a piac, mint a szupermarket

A piacokon csak átlagosan 1,5 hatóanyag volt a szezonális termékekben, és ezek átlagos vegyszerkoncentrációja 0,04mg/kg volt. Ez a két érték jóval alul marad a szezonális szupermarketes termékekhez képest, amelyek átlagosan 2,75 különböző vegyszert tartalmaztak, 0,42 mg/kg átlagos koncentrációval. A primőr és a szezonális szupermarketes termékek között habár vegyszer-darabszámban nem volt jelentős különbség, primőrnél átlagosan 2,62-, szezonálisnál 2,75-féle vegyszert mutattak ki, a vegyianyag-koncentrációban már erős eltérés volt: primőr 0,24 mg/kg, szezonális 0,42 mg/kg.

Az egyes kereskedelmi láncok beszállítói között is lehet eltérés, hiszen míg a Tesco és a Lidl a lista élén végeztek, mert egyik terméküknél sem volt kimutatható vegyszermaradvány, vagy csak nagyon kis mértékben, addig más láncoknál átlagosan 4-5 hatóanyagot is kimutattak egy-egy mintából.

A teljes tesztet itt lehet elolvasni. Van vásárlási útmutató is.

Tetszett a cikk?

Az Azonnali hírlevele

Nem linkgyűjtemény. Olvasmány. A Reggeli fekete hétfőn, szerdán és pénteken jön, még reggel hét előtt – tíz baristából kilenc ezt ajánlja a kávéhoz!

Feliratkozásoddal elfogadod az adatkezelési szabályzatot.

Kommentek